Adam

ADAM – imię pochodzenia biblijnego, w literaturze można odnaleźć jego różne znaczenia. Z hebrajskiego adam oznacza „ludzie”, etymologicznie wiąże się też ze słowem adhamah, co w tłumaczeniu brzmi „ziemia”. Ze względu na pokrewieństwo słów adam i adhamah wskazuje się, iż imię Adam może oznaczać rolnika. Według innych źródeł słowo adam oznacza „czerwony”, co miało mieć związek z kolorem gliny, z której Bóg ulepił praczłowieka. Zgodnie z biblijną historią stworzenia świata Adam był pierwszym człowiekiem na ziemi, którego za nieposłuszeństwo Bóg wygnał z raju. Ze względu na istotną  rolę jaką odegrał pierwszy Adam w historii ludzkości, imię już od średniowiecza cieszyło się popularnością. Nadawano je głównie szlachcicom. W latach 70tych XX w. odnotowano wzrost częstotliwości nadawania tego imienia i do dziś jest jednym z najchętniej nadawanych..

Osoby noszące imię Adam są bardzo dobrymi przyjaciółmi, powiernikami sekretów, a także wiernymi mężami i opiekuńczymi ojcami. Lojalność to jedna z podstawowych cech ich charakteru. Często bywają uparci, co pozwala im na osiąganie sukcesów zarówno w okresie edukacji, jak i życiu zawodowym.

W języku polskim występuje wiele związków frazeologicznych oraz terminów związanych
z imieniem Adam oraz jego biblijną historią. Do najpopularniejszych należą: Jabłko Adama oznaczające tzw grdykę – cechę anatomiczną mężczyzn, uwypuklenie chrząstki tarczowatej na szyi; legenda niesie, iż grdyka jest pozostałością jabłka, którym kobieta skusiła Adama w raju, strój Adama – określa osobę nagą.

Zdrobnienia: Adaś, Adasiek, Adamek, Adi

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Adam; niem. Adam, Hadam, hiszp. Adan

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Adam ( do niedawna sporne czy praojciec mógł nosić miano Świętego, ze względu na jego nieposłuszeństwo )

Znani: Adam Opel – założyciel firmy Opel, we wstępnej fazie działalności Opel zajmował się produkcją maszyn do szycia, rowerów, aby następnie po kilkudziesięciu latach w 1899 r. wypuścić pierwszy samochód, Adam Małysz – polski multimedalista w dziedzinie skoków narciarskich, zapoczątkował ruch zw „małyszomanią” niezrównany fajter o niezwykłej wrodzonej skromności, którą zdobył rzeszę fanów na całym świecie, Adam Darski znany jako „Nergal” – wokalista popularnej grupy death metalowej „Behemoth”, a zarazem wzbudzający wiele kontrowersji celebryta.

Imieniny: 24 XII,

Przysłowia związane z imieniem: „Gdy w dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie”, „ Fora Adamie, fora, z tak rozkosznego dwora”, „Diabeł Ewę po włosku zwodził, Ewa Adama po czesku, Bóg ich po niemiecku gromił, anioł zaś po węgiersku z raju wygnał”.

Liczba wystąpień w Polce w roku 2010[1] – 5169


[1] Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.