Aleksander

ALEKSANDER – imię pochodzenia greckiego, złożone z dwóch członów alekso oznaczający „bronić się przed kimś” oraz aner „mężczyzna”, co łącznie należy tłumaczyć jako mężczyzna „broniący, ochraniający kogoś”. Jednym z najbardziej znanych Aleksandrów w historii był Aleksander III Wielki tzw. Macedoński – król Macedonii w latach 336 – 323 p.n.e., który zasłynął jako niezwykle utalentowany strateg i twórca rozrastającego się nieustannie imperium.

Imię Aleksander w Polsce pojawiło się w XII w. i było dość często nadawane. Popularność jego osłabła w XIX w., co tłumaczy się niechęcią Polaków do carów Rosji z dynastii Romanowów, którzy przybierali to imię. Modę na nadawanie imienia na nowo przyniósł schyłek XX w.

Aleksandrowie to mężczyźni o wielkich ambicjach, często ukrywający swoją niską względem siebie samoocenę. Chęć udowodnienia wszystkim swojej siły niejednokrotnie prowadzi Aleksandrów drogą konfliktów międzyludzkich. Jak Aleksander Macedoński lubią ład i porządek, który często jest jednym ze sposobów na satysfakcjonujące prowadzenie małych życiowych bitew.

Zdrobnienia: Olek, Oluś , Alek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Alexander; franc. Alexandre; hiszp. Alejandro

Święci: Św. Aleksander apostoł Korsyki, Św. Alexander Sauli

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znani: Aleksander Kwaśniewski – polski Prezydent w latach 1995 – 2005, którego działalność znacząco przyczyniła się do akcesji Polski do NATO i UE, jego prezydentura jednak nie była wolna od kontrowersji Alessandro del Piero – piłkarz reprezentacji Włoch, na co dzień zawodnik Juventusu, najlepszą formę prezentował w latach 2002/2003 jako napastnik Juve. Aleksandr Łukaszenka – prezydent Białorusi od 1994 r., prowadzi dość chłodną politykę z krajami zachodnimi, a jednocześnie jest autorem kontrowersyjnych poglądów popierających stanowiska m.in. Saddama Husajna, Muammara Kaddafiego

Imieniny: 15 I, 26 i 27 II, 18 i 20 III, 24 IV, 2 i 8 V, 10 VII, 11 i 28 VIII, 11 XI, 12 XII

Przysłowia związane z imieniem: ”Lepsza jest mucha żyjąca, niż Aleksander Wielki w grobie”.

 

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 3972

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.