Antoni

ANTONI – źródła imienia należy upatrywać w nazwie starorzymskiego rodu Antoniuszy panującego w II w. p.n.e. W kartach historii głównie zapisał się Marek Antoniusz, świetny strateg wojenny, stronnik Juliusza Cezara, kochanek Kleopatry. Imię to posiada spore grono świętych m.in. Św. Antoni Padewski – jeden z najbardziej zapracowanych wśród wyniesionych na ołtarze, jest bowiem patronem rzeczy zagubionych.

W Polsce imię to pojawiło się w XIV w. jednak często w zmienionej postaci jako Jantoni, Janton. Imię było dość popularne, prawdopodobnie przez związek z działalnością braci franciszkanów, którzy czcili Św. Antoniego. Popularność imienia malała sukcesywnie w XX w, aby na nowo zaistnieć w pierwszej dekadzie obecnego stulecia.

Imię to najczęściej noszą mężczyźni posiadający dar organizatorski. Są dobrymi, sprawnymi menagerami, świetnie radzą sobie w pracach zespołowych. Odrobina uwielbienia dla tradycji i kindersztuby tylko nadaje im uroku. Mężczyźni o tym imieniu nie lubią samotności, są duszami towarzystwa. Charakterystyka osobowości Antonich niewątpliwie skusi niejednych rodziców do nadania synowi tego imienia, należy jednak pamiętać, iż należy do grona najchętniej nadawanych w roku 2010 r., co może przyczynić się do zarzucenia braku jego oryginalności.

Zdrobnienia: Antek, Antoś, Tosiek,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Anthony, Antony; franc. Antoine; hiszp. Anton, Antonio

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Antoni Pustelni, Św. Antoni Padewski

Znani: Antonio Banderas – niezwykle przystojny hiszpański aktor, reżyser, producent i model, znany głównie z kreacji tytułowej roli w „Zorro”, zachwycił świetną rolą wojowniczego wędrowca w filmie „Desperado” oraz niesamowitym dubbingiem Kota w Butach w „Shreku”, Tony Blair – były premier Wielkiej Brytanii, przewodniczący Partii Pracy, zdecydowany zwolennik działań NATO w Bośni, a także misji Stanów Zjednoczonych w Afganistanie rozpoczętej po zamachu na World Trade Center, Antoni Pawlicki – polski aktor filmowy młodego pokolenia, głównie znany z kreacji w serialu „Czas honoru”, aparycją porównywany do Jamesa Deana.

Imieniny: 12 i 17 I, 2 i 10 V, 13 VI, 5 i 7 VII, 30 IX, 24 X, 7 XI

Przysłowia związane z imieniem: ” Święty Antoni od zguby broni”, „Jak na świętego Antoniego chmurki, to z ziemniakami na górki”.

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 3894

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.