Artur

ARTUR – nie ustalono jednoznacznie etymologii tego imienia, w literaturze wskazuje się, iż imię wywodzi się z kultury celtyckiej, tam andros , oznacza niedźwiedzia. Można odnaleźć ponadto związek imienia z wyrazami ard, w tłumaczeniu „stary, wysoki” lub art –„kamień”; oba terminy również wywodzą się z języka Celtów. Najpowszechniej jednak wskazuje się, iż imię powstało z połączenia dwóch członów: art – w rozumieniu „niedźwiedź” oraz ur – „młody, piękny”.

 

 
Najbardziej znany Artur – to legendarny król Brytów w literaturze przedstawiany jako wzór cnót rycerskich, założyciel bractwa Rycerzy Okrągłego Stołu, realizujących misję odnalezienia Świętego Graala.

 

 
W Polsce imię prawdopodobnie pojawiło się w średniowieczu, jednak pod zmienioną postacią Hartek, Artek, Jartek. We współczesnej formie imię odniosło popularność w XIX w. Najczęściej nadawano je w latach 70tych XX w. Ciekawostką jest, iż od słowa Artur pochodzi termin „Dwór Artusa”, nazwa nadawana była budynkom cechowym, przeznaczonym na wiece, zebrania. W Polsce znany Dwór Artusa mieści się w Gdańsku na Starówce.

 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 
Osobowość Arturów dużo czerpie z etymologicznego niedźwiedzia. Lubią swojskie, dobrze znane otoczenie, dotyczy to zarówno umiłowania do lokalnego patriotyzmu, jak i stałego grona znajomych i członków rodziny. Arturowie często dążą do zdobycia pozycji lidera, nie unikając przy tym jednak okazjonalnego popadania w konflikty. Często oddają się spontanicznym porywom serca, co nie raz staje się przeszkodą w wykonywaniu codziennych obowiązków. Ich lekkomyślne działanie spowodowane miłostkami może nieść opłakane skutki w realnym życiu. Mężczyźni o tym imieniu wykazują ukrytą wrażliwość, uzewnętrznia się ona często przy zmianach pogody, Arturowie bowiem są bardzo wyczuleni na zmiany aury.

 

 
Zdrobnienia: Arturek, Artek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Arthur; franc.Arthur; hiszp. Arturo, Artus

Znani: Artur Partyka – lekkoatleta, zdobywca medali olimpijskich w skokach wzwyż , w latach 90tych jeden z najpopularniejszych polskich sportowców, Artur Żmijewski – polski aktor filmowy i teatralny, bardzo dużą popularność zdobył dzięki roli przystojnego lekarza Burskiego w serialu „Na dobre i na złe”, a obecnie wciela się w postać proboszcza – śledczego w produkcji „Ojciec Mateusz”.

Imieniny: 6 X, 15 XI