Bartosz

BARTOSZ – imię pierwotnie było zdrobnieniem „Bartłomieja” i tam też należy szukać jego pochodzenia. Odrębnie nadawano imię „Bartosz” dopiero w XX w., gdzie w latach 80tych i 90tych odniosło ogromną popularność. Imię Bartłomiej wywodzi się z języka aramejskiego, w oryginale Bar – Tholomai co należy tłumaczyć jako „syn oracza”. W Polsce imię bardzo kojarzone z osobami zajmującymi się bartnictwem. Długo imię to uznawano za typowo chłopskie dopiero koniec XX w. odmienił ten stereotyp.

Uznaje się, iż osoby o imieniu Bartosz różnią się od swoich pobratymców noszących imię w odmianie „Bartłomiej”. Bartosze, zważając na sam wydźwięk swojego imienia są osobami o silniejszej i bardziej szorstkiej aparycji. Nie ulegają tak szybko emocjom, a także nie uprawiają tak często jak „Bartłomieje” hobby które można wprost określić jako popadanie w sny na jawie. Bartosze niewątpliwie są osobami posiadającymi nieskończone pokłady energii, głównie pozytywnej, która pomaga zarówno w utrzymaniu stałego grona dobrych przyjaciół, jak i konsekwentnej realizacji obowiązków służbowych.

Reasumując, rodzice którzy zastanawiają się nad imionami Bartosz lub Bartłomiej muszą sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcieliby na co dzień znosić w domu romantyczną, marzycielską duszę czy konsekwentnego, miłego, acz delikatnie powściągliwego młodego mężczyznę.

Zdrobnienia: Bartek, Bartuś, Borys

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Bartholomew; franc Bartholome, hiszp.Bartolomeo

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Bartłomiej apostoł, Św. Bartłomiej Capitanio

Znani: Bartosz Opania – polski aktor znany głównie z roli przystojnego lekarza w serialu „Na dobre i na złe”, ponadto wybitny aktor teatralny, syn znanego aktora Mariana Opani, Bartosz Bosacki – piłkarz reprezentacji Polski grający jako obrońca, debiutował w poznańskim „Kolejorzu” , Bartolomeu Dias – portugalski żeglarz – odkrywca XV-wieczny, opłynął m.in. zachodnie wybrzeże Afryki, był doradcą Vasco da Agamy.

Imieniny: 30 IV, 5 VII, 25 VIII, 3 IX, 11 XI

Przysłowia związane z imieniem: „ Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”. „Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje”, „Gdy koło Bartłomieja liść opada, prędko zima bywa rada”

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 6480

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.