Błażej

BŁAŻEJ – imię pochodzi z łaciny od słowa blaesus oznaczającego „tego który sepleni”. W starożytnym Rzymie wiele przydomków funkcjonowało jako nazwiska. Przydomki najczęściej określały przywary bądź ubytki np. urody danej osoby. Obraźliwe człony miana były rozpowszechnione w ówczesnej kulturze, zatem nie wydawały się czymś niestosownym.

 
Imię to nosił św. Błażej z Sebasty był pustelnikiem nauczającym o wierze chrześcijańskiej. Za czasów prześladowcy Licyniusza, chcącego zniszczyć chrześcijaństwo, został schwytany przez żołnierzy cesarza i wtrącony do więzienia. Stamtąd również nauczał i uzdrawiał. Wobec braku zaprzestania praktyk ewangelizujących został skazany na śmierć przez ścięcie mieczem.

 
W Polsce imię to zanotowano najwcześniej w XIII w. W Polsce panują ciekawe tradycje związane z imieninami Błażeja. Na jego obchody w dniu 3 lutego przygotowuje się m.in. specjalne świece zwane Błażejkami, którymi po poświęceniu dotyka się gardła, co ma spowodować odporność na choroby dróg oddechowych. Legenda głosi, iż Św. Błażej uzdrowił dziecko z przebitymi gardłem i stad występuje on jako patron cierpiących na choroby związane ze strunami głosowymi.

 
Błażejowie to osoby związane z naturą i rodziną. Cenią sobie spokój, stateczne życie, kultywują rodzinne tradycje. Mężczyźni o tym imieniu zarówno w życiu osobistym jaki i zawodowym są zorganizowani i poukładani, przez co zwykle idą przez życie z jedną stałą partnerką, jednocześnie odnosząc sukcesy menagerskie.

 
Zdrobnienia: Błażejek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Blase, Blaise; franc. Blaise, Blaize; hiszp. Blas, Blasco

Święci: Św. Błażej z Sebasty

Znani: Blaise Pascal – francuski naukowiec, matematyk i fizyk, współtwórca mechanicznego kalkulatora tzw. Pascaliny – urządzenia do liczenia, do jego osiągnięć należy również sformułowanie prawa Pascala, Błażej Szychowski pseud. Blazee – choreograf, właściciel szkoły tańca, twórca układów tanecznych m.in. dla Dody, obecnie według doniesień tabloidów jej nowy partner, awansując w ten sposób do roli celebryty.

Imieniny: 3 II, 29 XI

Przysłowia związane z imieniem: „Jak śnieg w Świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela”, „Deszcz na Świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja”, „Święty Błażej po świecach łazi”, „Święty Błażej gardła zagrzej”.