Cezary

CEZARY – wskazuje się, na dwie różne teorie pochodzenia imienia. Według pierwszej, wywodzi się ono od słowa Cesar, które oznaczało „dziecko, urodzone przez cesarskie cięcie” ( caedo – cięcie ), drugie znaczenie przypisuje się słowu caesaries oznaczającego „długie włosy”. W jednym i drugim znaczeniu imię przypisane było dla mężczyzn wyjątkowych. Dzieci urodzone w drodze cesarskiego cięcia uznawano za szczególne, podobnie osoby noszące długie włosy, których fryzura często symbolizowała dobrobyt i władzę.Etymologia imienia z pewnością ma związek ze słynnym wodzem rzymskim Juliuszem Cezarem, to od jego panowania kolejnych władców nazywano cesarzami. Sam zaś Juliusz Cezar zasłynął jako wielki dyktator, władca absolutny.

W Polsce imię pierwszy raz odnotowano w XIV w., jednak popularność zdobyło ono dopiero w ostatnim stuleciu.

Mężczyźni noszący imię Cezary obdarzeni są niebanalną inteligencją i zdolnościami organizatorskimi. Mówi się, że imię to wywołuje w nich instynkt do dokonywania wielkich czynów. Cezarowie często są żądni sławy i poklasku. Ich determinacja przyczynia się do odnoszenia sukcesów. Jako partnerzy lubią być doceniani i komplementowani.

Zdrobnienia: Czarek, Czaruś

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Cesare, Caesar; franc. Cesaire; hiszp. Cesareo

Święci: Św. Cezary z Arles

Znani: Cezary Pazura – polski aktor filmowy i telewizyjny, odtwórca wielu ról w kasowych produkcjach, szczególnie komediach i dramatach lat 90tych m.in. „Psy”,” Kiler”, „Tato” W 2011 r. obchodził hucznie benefis na 25 lecie kariery aktorskiej. Cezary Żak – polski aktor znany głównie z seriali: „Miodowe lata”, a także podwójnej roli plebana i wójta w produkcji „Ranczo”.

Imieniny: 27 VII, 27 VIII

Powiedzenia związane z imieniem: „Być albo Cezarem, albo niczym”.