Czesław

CZESŁAW – imię pochodzenia słowiańskiego o budowie dwuczłonowej. Miano składa się z dwóch rzeczowników „cześć” oraz „sława”. W tłumaczeniu imię znaczy tyle co „ten, który powinien dbać o dobrą sławę” np. rodu. W literaturze można odnaleźć, iż pierwotna forma tego imienia miała postać Czestsław, jednak już w średniowieczu imię funkcjonowało we współczesnym kształcie.
W Polsce imię osiągnęło szczyt popularności w latach 50tych ubiegłego stulecia. Imię należy do grona starosłowiańskich można więc mniemać, iż moda na jego nadawanie nastanie na powrót.

Legenda głosi, iż błogosławiony Czesław – dominikanin przyczynił się do ocalenia zamku wrocławskiego podczas oblężenia tatarskiego.

Imię to nadawali rodzice, którzy mieli aspiracje, aby ich synowie wyjątkowo zasłynęli dla rodziny. Obecnie o Czesławach mówi się, że są żądni przygód, dalekich podróży i odkrywania nowych lądów. Mężczyźni o tym imieniu są zdecydowani, konkretni, z góry zakładają sobie cele i konsekwentnie dążą do ich realizacji. Osobowość noszących imię Czesław często charakteryzuje się delikatnym samouwielbieniem i nadmierną pewnością siebie.

Zdrobnienia: Czesio, Czesiek, Czesiu

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Ceslas; franc. -; hiszp. –

Święci: bł. Czesław

Znani: Czesław Miłosz – polski noblista, tzw człowiek renesansu – prawnik, poeta, tłumacz, twórca poezji poruszającej często tematykę apokaliptycznej wizji świata, a także esejów, głównie znany ze „Zniewolonego umysłu”. Czesław Mozil pseud. Czesław Śpiewa, artysta tworzący głównie na akordeonie specyficzny rodzaj muzyki, oscylującej na pograniczu popu, rocka, a nawet punk rocka. Obecnie pełni funkcję jednego z jurorów w programie „X Factor”.

Imieniny: 17 i 20 VII