Edward

EDWARD – imię wywodzi się z języka anglosaskiego, w staroangielszczyźnie spotkać je można było już w V w. Imię posiada budowę dwuczłonową składa się ze elementów ead, co oznaczało „majątek, bogactwo, szczęście”, drugi człon stanowił wyraz weard w tłumaczeniu „stróż, opiekun”. Razem połączone dwa elementy wskazują, iż Edward to mężczyzna pilnujący majątku, gospodarstwa. Imię to nosili królowie angielscy m.in. św. Edward Wyznawca oraz Edward VII.

W Polsce imię pojawiło się w XVIII w. W literaturze wskazuje się, iż imię przywędrowało w ślad za wpływami angielskimi, a przede wszystkim na skutek pojawienia się w literaturze „Nowej Heloizy”. Bardzo popularne było w latach 30tych do 50tych XX w.

Mężczyźni o imieniu Edward są bardzo ambitni, zdarza się iż stawiają sobie mocno wygórowane cele, są jednak na tyle zdeterminowani, że robią wszystko aby je zrealizować. Edwardowie twardo stąpają po ziemi nie ulegają zbytnio emocjom, wszystko w życiu planują i podporządkowują ogólnie przyjętym zasadom. Są legalistami w każdym tego słowa znaczeniu. W życiu rodzinnym są oddanymi mężami, jednak nie okazują zbyt wylewnie emocji. Rodzice nadając synkowi imię Edward raczej będą wychowywać dziecko, dla którego kindersztuba z pewnością nie będzie obcym pojęciem.

Zdrobnienia: Edzio, Edek, Edi, Eduś, Ed

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Edward; franc. Edouard; hiszp. Eduardo

Święci: Św. Edward Męczennik, Św. Edward Wyznawca

Znani: Edward Grieg – norweski kompozytor pochodzenia szkockiego, utwory Griega nawiązują do północnego folku, muzyka kojarzy się z opowieściami skandynawskimi. Jednym z najbardziej znanych utworów jest „W grocie Króla Gór”. Edward Munch – norweski malarz, twórca grafik, szczególnie rozwijał grafikę barwną. W twórczości Muncha dominuje temat śmierci, inspiracje czerpał z symbolizmu. Edward Cullen – postać fikcyjna, główny bohater sagi „Zmierzch” Stephenie Meyer, na podstawie której nakręcono film, w rolę Edwarda wcielił się Robert Pattinson – bożyszcze nastolatek.

Imieniny: 5 I, 18 III, 13 X

Powiedzenia związane z imieniem: „Na Edwarda – jesień twarda”.