Filip

FILIP – imię pochodzi z języka greckiego, pierwotnie Philippos co oznaczało miłośnika koni. W Polsce występowanie imienia odnotowano już w średniowieczu. Filip to popularne imię monarchów europejskich – m.in. imię to nosił król Kastylii – Filip I Piękny, a także założyciel dynastii Burbonów Filip V. Z imieniem związana jest historia wybitnego retora Demostenesa, który występował z mowami przeciwko Filipowi II. Jego mowy określano mianem Filipki, termin w przyszłości oznaczał szczególnie kwieciste i obficie nacechowane emocjami mowy oskarżycielskie.

Filip to artystyczna, niespokojna, acz bardzo towarzyska dusza. Mężczyzna posiadający dar estetyki, dobrego gustu, a przy okazji smaku, również stricte kuchennego. Filipowie uwielbiają gwar, płeć piękną i wszechobecną beztroskę, która niestety jest jedną z ich największych wad. Na skutek beztroski w działaniu często zmieniają obiekt westchnień, ulegając gwałtownym emocjom, a także niefrasobliwie podejmują decyzje biznesowe. Oba przypadki niestety mogą posiadać mało satysfakcjonujący dla Filipów finał.

Zdrobnienia: Filipek, Filek, Filuś, Fifi.

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Philip; franc. Philippe; hiszp. Felipe

Święci: Św. Filip Apostoł, Św. Filip Nereusz

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znani: Filip Łobodziński – dziennikarz, aktor kina dziecięcego, odegrał role m.in. w filmach „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”; Filippo Inzaghi ( znany jako Super Pippo ) – piłkarz reprezentacji włoskiej, napastnik w klubie AC Milan.

Imieniny: 11 IV, 6 i 26 V, 6 VI, 10 VII, 23 VIII, 13 i 20 X

Przysłowia związane z imieniem: ”Wyrwać się jak Filip z konopii”, „Zimny Filip, Jakub – wcześnie żyta zakup”

 

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 8106

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.