Franciszek

FRANCISZEK – imię pochodzenia germańskiego, wywodzi się od słowa frank ( franco ), oznaczającego kogoś wolnego lub wolno urodzonego. Pierwotnie można było spotkać się z formą Franciscus, która oznaczała „męża z plemienia Franków”. Inne źródła podają, iż imię etymologicznie należy wiązać z samym św. Franciszkiem z Asyżu, którego rodzice, oboje narodowości francuskiej nazywali Francesco, co w tłumaczeniu miało oznaczać „małego Francuzika”. Mówi się, że zamiłowanie św. Franciszka do języka francuskiego, również nie pozostawało bez wpływu na jego przydomek.

W Polsce imię w postaci Franciscus pojawiło się już w XIII w. Formę Franciszek odnotowano w Polsce w 1449 r. Imię to było niegdyś bardzo popularne, jednak od lat 60tych ubiegłego wieku stawało się systematycznie coraz mniej modne, aby w poprzedniej dekadzie znów stać się na topie.

Franciszkowie, podobnie jak założyciel zakonu franciszkanów, są ludzi pełnymi ciepłej życzliwości. Dobrze czują się na łonie natury, otoczeni zarówno gronem ludzi, ale także garstką zwierzątek. Lubią być doceniani i czuć akceptację społeczeństwa, najmniejsza bowiem krytyka w nich skierowana może spowodować długotrwałą utratę pewności siebie. Mężczyźni o tym imieniu nie potrafią się śmiać z własnych przywar, brakuje im dystansu do siebie. Często skrywają przed innymi swoją głęboką nieśmiałością, która często idzie w parze z niską samooceną.

Zdrobnienia: Franek, Franuś, Franio

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Francis, Frank; franc. Francois; hiszp. Francisco

Święci: Św. Franciszek z Asyżu, Św. Franciszek Salezy, Św. Franciszek Ksawery

Znani: Franz Joseph – Cesarz Austrii, poważany w Europie władca, bardzo oddany krajowi, sprawiedliwy, znany z umiłowanie swojej dynastii, Franciszek Pieczka – aktor filmowy i telewizyjny, znany głównie z roli Gustlika w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”, ostatnio wystąpił w serialu „Ranczo”, Frank Sinatra – amerykański piosenkarz i aktor, wokalista wszech czasów, jego specyficzna klasyczna barwa głosu zachwyca do dziś. Najbardziej znane przeboje to „My Way”, „New York, New York”.

Imieniny: 24 I, 2 IV, 4 VI, 3 i 4 X, 3 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Na Św. Franciszka nieraz dobrze grzmi i łyska”, „Na Św. Franciszka zielenią się łany i ze swego zimowiska wracają bociany”, „Na świętego Franciszka chłop już w polu nic nie zyska”.