Ignacy

IGNACY – istnieje kilka teorii wskazujących na pochodzenie imienia. Zgodnie z pierwszą, imię wywodzi się ze starożytnego Rzymu, w oryginale Ignatius, które pochodzi od słowa ignis oznaczającego ogień. Według drugiej tezy etymologii imienia należy upatrywać w nazwie rzymskiego rodu – Enacjuszy, jednak teoria ta nie została potwierdzona. Wreszcie są źródła, które podają, iż imię pochodzi z języka Etrusków.
W Polsce imię pojawiło się w XIV w. pod postacią występującą w łacinie – Ignatius. W XVII w. było imieniem dość popularnym, za sprawą prężnie działającego zakonu Jezuitów, którego patronem był Św. Ignacy Loyola. W ubiegłym stuleciu popularność imienia osłabła, aby w XXI w. na nowo się odrodzić.
Mężczyźni o tym imieniu są tzw. dobrymi duszami. Lubią ciepło domu rodzinnego, są szanowani przez przyjaciół, nigdy nie odmawiają pomocy. Cechuje ich życzliwe nastawienie do świata i stałość w uczuciach. Nie przywiązują zbytniej wagi do dóbr materialnych.
Zdrobnienia: Ignaś, Ignac, Ignasiek

 

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Ignatius, Ignace, Inigo; franc. Ignace; hiszp. Ignacio, Inigo

Święci: Św. Ignacy Loyola, Św. Ignacy z Antiochii

Znani: Ignacy Paderewski – wybitny pianista i polityk, premier Polski w roku 1919 r., był jedyny Polakiem, którego opera została wystawiona w Metropolitan Opera, Ignacy Krasicki – biskup, jeden z głównych przedstawicieli oświecenia, poeta, głównie znany z bajek i satyr, twórca utworu „Monachomachia”, który wzbudził liczne kontrowersje.

 

Imieniny: 1 II, 31 VII, 17 X
Powiedzenia związane z imieniem: „On dla mnie tyle znaczy, co Ignacy”, „Poczekaj, Ignacy, aż będzie inacy”, „Powiada święty Ignacy, iżeśmy nie wszyscy jednacy”, „Najmilszy i drogi Ignacy pomoże ci przy każdej pracy”.