Igor

IGOR – imię pochodzenia skandynawskiego, czasami spotyka się tezę, iż pochodzenie imienia należy przypisać jednak terenom ruskim. Należy mieć na uwadze, iż miasta ruskie w dużej mierze zakładali Wikingowie, co tłumaczyłoby wyżej przedstawioną etymologię. W oryginale imię brzmiało Ingwar, na jego budowę składały się dwa człony „ing” oznaczający prawdopodobnie germańskiego bożka, „war” określający opiekuna.

Imię to nie cieszyło się w Polsce popularnością, zazwyczaj nosili je mężczyźni o wschodnim pochodzeniu, dopiero XXI w. przyniósł modę na jego nadawanie. W 2010 r. imię widnieje na 15 pozycji wśród najczęściej nadawanych,

Imieniu Igor, z pewnością ze względu na jego pochodzenie, przypisuje się często wymiar mistyczny. Jest to imię dobre dla mężczyzn odważnych, walecznych i posiadających swoistą wewnętrzną, metafizyczną siłę. Szczególne zdolności Igorów maja mieć źródło w kulturze niezłomnych i nieraz okrutnych Wikingów. Mężczyźni Ci są często samotnikami, nie zabiegają o względy towarzystwa, najzwyczajniej go nie potrzebując.

Zdrobnienia: Igorek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Igor; franc. Igor, hiszp. Ingvar, Ivar, Igor

Święci: Św. Igor

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znani: Igor Neverly – polski pisarz i pedagog, zaangażowany w działalność podziemia w czasie II Wojny Światowej, przebywał w obozach koncentracyjnych, autor powieści „Pamiątka z Celulozy”; Igor Janik – lekkoatleta polski, reprezentant drużyny narodowej w rzucie oszczepem , kilkakrotny medalista w kategoriach: juniorów oraz młodzieżowych.

Imieniny: 5 VI, 1 i 5 X

Przysłowia związane z imieniem: ” Figur na figur mawiał święty Igór”

 

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 4169

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.