Ireneusz

IRENEUSZ – imię pochodzenia greckiego, powstało od słowa eirenaios, które oznacza „spokojny, pełen pokoju”. Imię wprowadzono do kultury rzymskiej w formie Irenaeus. Jednym z najstarszych wybitnych Ireneuszy był Św. Ireneusz z Lyonu, był nie tylko świetnym propagatorem życia religijnego, ale także niezwykle uzdolnionym pisarzem.

 

 
W Polsce obecność imienia odnotowano w XVIII w. Częściej zaczęto je nadawać jednak dopiero w ubiegłym stuleciu.

 

 
Podobnie jak św. biskup Lyonu, Ireneuszowie dobrze odnajdują się w roli przywódców społecznych, a także zawodach artystycznych. Posiadają niezwykle rozwinięta wyobraźnię, która jednakże nieraz przeszkadza w twardym stąpaniu po ziemi. Mężczyźni o tym imieniu lubią wieść godziwe życie, otaczać się pięknem, ale jednocześnie są o to piękno bardzo zazdrośni. Jedną z ich wad jest ciągotka do nowinek i oryginalności, która na pozór wydając się zaletą często powoduje, iż zachwycając się ciekawostką Ireneuszowie nie są w stanie dokończyć projektu już rozpoczętego.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

 
Zdrobnienia: Ireczek, Iruś, Irek, Iras

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Irenaeus franc. Irenee; hiszp. Ireneo

Święci: Św. Ireneusz z Lyonu

Znani: Ireneusz Jeleń – polski piłkarz, członek reprezentacji występujący na pozycji napastnika, od 2006 r. grający w klubach ligi francuskiej, Ireneusz Krosny – aktor pantomimy mimicznej, najbardziej znany polski mim, jego utwory dotyczą głównie spraw społecznych często ujętych abstrakcyjnie.

Imieniny: 25 III, 28 VI, 23 VIII