Jakub

JAKUB – imię pochodzi z języka hebrajskiego, w oryginale oznaczało „niech ( Bóg ) strzeże”. Skądinąd pierwotne znaczenie imienia określano od jednego z jego członów, w tłumaczeniu „pięta”, na kanwie Biblii zaś „ten, który trzyma za piętę”.

Imię bardzo popularne od średniowiecza do XVIII w. Obecnie przeżywa renesans i święci triumfy popularności. W 2010 r. na pierwszej pozycji wśród imion męskich najczęściej nadawanych.

Mężczyźni noszący imię Jakub często wykazują zdolności artystyczne. W pracę zawodową wkładają całe serce. Przykładają dużą wagę do relacji rodzinnych oraz towarzyskich. Rodzice mający aspirację, ku temu aby ich potomek był „przywódcą stada”, świetnym menagerem, a zarazem duszą towarzystwa mogą utwierdzić się w przekonaniu, iż dokonali właściwego wyboru

Zdrobnienia: Kuba, Kubuś, Jakubek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Jacob, James; franc. Jacques, hiszp. Diego

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Jakub Młodszy Apostoł, Św. Jakub Większy Apostoł

Znani: Kuba Wojewódzki – celebryta, dziennikarz, prowadzący talk-show „Kuba Wojewódzki” oraz audycję w radiu Eska Rock „Poranny WF”, Jim Morrison – wokalista legendarnego zespołu „The Doors”, James Blunt – brytyjski piosenkarz rockowy, najbardziej znany utwór „You’re beautiful”.

Imieniny: 5 II, 14 III, 17 IV, 6 V, 1 VI, 14 VII, 25 VII, 9 X

Przysłowia związane z imieniem: „ Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. „Filipa i Jakuba gdy dzień zimny będzie, nic gorszego na zboże, plenności nie będzie”.

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 12981

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.