Julian

JULIAN – imię pochodzenia rzymskiego, w oryginale Julianus wywodzące się od nazwy rodowej – Juliuszów. W literaturze wskazuje się, iż pierwszym Julianem był cesarz rzymski Julian Apostata – prześladowca religii chrześcijańskiej.
W Polsce imię odnotowano w XIII w., wówczas przyjmowało ono postać Julijan, Ulijan. Wzrost popularności tego imienia nastąpił w XIX w.
Mężczyźni o tym imieniu charakteryzują się niezwykle rozwiniętym umysłem analitycznym. Są świetnymi przywódcami, lubią angażować się w sprawy społeczne. Są w swoim żywiole, będąc w centrum uwagi. Julianowie angażują się całym sercem realizując własne plany zarówno zawodowe, jak i osobiste. Syn o tym imieniu z dużym prawdopodobieństwem nie tylko będzie liderem w grupie przedszkolnej, ale też bardzo szybko przyprowadzi do domu szkolną miłość.
Zdrobnienia: Julek, Juluś,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Julian franc. Julien; hiszp. Julian, Juliano

Święci: Św. Julian z Durostorum, Św. Julian z Konchy

Znani: Julian Tuwim – jeden z najwybitniejszych twórców dwudziestolecia międzywojennego, znany głównie z wierszy dla dzieci m.in. „Lokomotywa”, „Pan Hilary”, Król Julian – przekomiczna, fikcyjna postać z bajek „Madagaskar” i „Madagaskar 2”, w polskiej wersji językowej dubbingowany przez Jarosława Boberek.

Imieniny: 7,9, 28 I, 12, 17 II, 8 III, 27 V, 19 VIII, 2 IX, 18 X
Powiedzenia związane z imieniem: „Julian jest jak wieczne dziecko, ciągle się chowa za mamy kiecką”.