Krzysztof

KRZYSZTOF – imię pochodzenia greckiego, w oryginale miało formę Christophorus gdzie christophoros oznaczało „tego który przynosi Chrystusa” bądź „wyznającego Chrystusa”.
Imię w Polsce pojawiło się w XIII w., najwcześniej w formie Christophorus, w obecnym kształcie imię pojawiło się w XIV w. Stało się bardzo popularne w XX w.

 
Patronem mężczyzn o tym imieniu jest Św. Krzysztof. Według legendy był niezwykłym mocarzem, który przeniósł ludzi przez rzekę, pomagając im dostać się na drugi brzeg, stąd święty ten jest patronem wszystkich przewoźników, a w jego wspomnienie kapłani świecą pojazdy.

 
Krzysztofowie są odkrywcami, uwielbiają penetrację nieznanego. Lubią uczyć się nowych rzeczy, poznawać obce kultury, fascynują się tym co nie zbadane. Odznaczają się niezwykłą ciekawością świata i ludzi. W życiu osobistym lubią dominować, jednak w związku nie wykluczają kompromisu.

 
Zdrobnienia: Krzysiek, Krzysiu, Krzysio, Krzyś

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Christopher franc. Christophe; hiszp. Cristobal, Cristoval

Święci: Św. Krzysztof

Znani: Krzysztof Kolumb – wielki żeglarz i odkrywca, uczestnik czterech wielkich wypraw, odkrył nieznany ląd – Amerykę, żyjąc w przekonaniu, iż dotarł do Indii., Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy, wielokrotny mistrz Polski oraz mistrz Europy, uczestnik Rajdu Dakar, były poseł do Parlamentu Europejskiego, Krzysztof Ibisz – jeden z najpopularniejszych polskich prezenterów, zasłynął prowadząc latach 90tych teleturniej „Czar Par”. Do dziś związany z telewizją, głównie prowadzi gale oraz teleturnieje, obecnie „7420 Milion od zaraz” w telewizji Polsat.

Imieniny: 2 III, 14 IV, 25 VII, 31 X
Powiedzenia związane z imieniem: „Im na Krzysztofa większe pogody, tym zimą sroższe nastaną lody.”