Leon

LEON – imię posiada pochodzenie grecko-łacińskie. W czasach starożytnej Grecji Leon było zdrobnieniem od innych imion takich jak: Leochares, Autoleon, Pantaleon. Wskazuje się, iż imię pochodzi o słów leos oznaczającego „lud” albo leon – w tłumaczeniu lew.
W Polsce można było spotkać formy Leo i Leon, które funkcjonowały obok siebie już w średniowieczu. W kulturze Słowian imię przybrało także postać Lew, które jest do dziś popularne we wschodniej Europie. Imię Leon często przybierali papieże.
Mężczyźni o tym imieniu są ludźmi odznaczającymi się niezwykle analitycznym umysłem. Mają ogromny potencjał , jednak nie zawsze wykorzystują go w pełni. Leonowie uwielbiają otaczać się gronem wesołych, spontanicznych ludzi, z zastrzeżeniem że to oni brylują w towarzystwie. Lubią być komplementowani i wychwalani szczególnie na forum.
Zdrobnienia: Leoś, Leonek, Leo

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Lionel, Leo franc. Leon; hiszp. Leon

Święci: Św. Leon I Wielki, św. Leon IX

Znani: Leonardo da Vinci – wybitnie uzdolniony naukowiec renesansu, znawca wielu dziedzin: malarstwa, architektury, matematyki, filozofii, anatomii, wzór tzw. człowieka renesansu – wszechstronnie uzdolnionego., Leon Niemczyk – polski aktor, grał w wielu produkcjach m.in. w nominowanym do Oskara „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego, zmarł zmagając się z chorobą nowotworową, do końca życia czynnie działał w zawodzie, Leonardo di Caprio – aktor amerykański, najbardziej znany z ról w filmach: „Co gryzie Gilberta Grape’a”, „Romeo i Julia” , „Titanic”, wielokrotnie nominowany do „Oskara” oraz „Złotego Globu”.

Imieniny: 20 II, 14 III, 11, 19, 22 IV, 12 , 28 VI, 3, 17, 20 VII, 10, 16 XI

 
Powiedzenia związane z imieniem: „To nie on, to Leon”