Łukasz

ŁUKASZ – są dwie teorie wskazujące na pochodzenie tego imienia. Według pierwszej imię wywodzi się od łacińskiego Lucas, które stanowiło skrót imienia Lucanus. Imię to oznacza „kogoś kto pochodzi z Lukanii”. Natomiast druga teoria głosi, iż podobnie jak Lucjan, imię wywodzi się od słowa „lucius” określającego „urodzonego o świcie”.

 
W Polsce imię odnotowano w XIV w. w postaciach: Łukasz oraz Luka. Największą popularność osiągnęło ono w latach 80tych ubiegłego wieku.

 
Mężczyźni o tym imieniu są spokojni, można by było nawet określić ich mianem flegmatycznych. Są pragmatykami, twardo stąpają po ziemi, realistycznie oceniają świat i siebie. Nie podejmują się ryzykownych przedsięwzięć, co również przyczynia się do braku spektakularnych sukcesów w ich życiu. W stosunkach rodzinnych i towarzyskich można określić jego styl życia jako poprawny. Jako pracownik jest sumienny i rzetelny, jednak zazwyczaj nie wybija się wśród załogi.

 
Zdrobnienia: Łuki, Łukaszek,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Luke franc. Luc, Lucas; hiszp. Lucas

Święci: Św. Łukasz Ewangelista

Znani: Luc Besson – popularny francuski reżyser, popularność przyniosły mu filmy „Nikita” oraz „Leon zawodowiec”, obecnie również producent, ostatnio swoim nazwiskiem sygnował obraz „Colombiana”, Łukasz Piszczek – piłkarz reprezentacji polski, jako młody zawodnik otrzymał propozycję gry w niemieckim klubie Hertha Berlin, powołany do reprezentacji polskiej w 2007 r. , obecnie na co dzień zawodnik Borussii Dortmund.

Imieniny: 18 X, 11 II, 21 IV, 10 IX, 31 X, 10 XI, 17 XII

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Każdy Łuka swego szuka”, „Na święty Łukasz, próżno grzybów szukasz; lecz rydz jeszcze się zawadzi, jeśli mróz go nie zdradzi”.