Maciej

MACIEJ – imię podobnego pochodzenia jak Mateusz, również hebrajskie, złożone. W oryginale Mattanjah co oznacza „dar Boga”. W późniejszym czasie pojawiło się również w postaci Matthias, w Polsce często w zdrobnieniu Maćko. W XX w. popularność imienia Maciej sukcesywnie rosła. Imię popularne wśród władców bałkańskich, nosił je m.in. król węgierski i czeski Maciej Korwin ( 1443 – 1490 ).

Imię Maciej posiada bardzo pozytywną siłę. Uznaje się, iż Macieje to osoby życzliwe, pełne dobrej energii. Potrafią zjednać sobie ludzi wokół siebie, zarówno spośród członków rodziny jak i przyjaciół. Na ogół posiadają osobowość o wysokiej wrażliwości, również w stosunku do poczucia estetyki i piękna. Z racji etymologii swojego imienia obdarzeni są swoistym płaszczem ochronnym, tarczą która osłania ich od losowych nieszczęść. Jedyną ich wadą jest to, że przez swój nieodparty urok osobisty często ulegają chwilowym namiętnościom.

Zdrobnienia: Maciek, Maciuś, Maćko,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Matthias, Mattias; franc. Mathias; hiszp. Matias

Święci: Św. Maciej Apostoł

Znani: Maciej Orłoś – polski prezenter, dziennikarz i aktor, głównie znany jako prowadzący program informacyjny „Teleexpress”, Maciej Stuhr – aktor filmowy i telewizyjny, kabareciarz, talent odziedziczył po ojcu Jerzym, znany z takich produkcji jak „Testosteron”, „Śluby panieńskie”, Król Maciuś I – tytułowy bohater powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka, Maciuś po śmierci ojca w młodym wieku zostaje królem i próbuje sprostać zadaniom wagi państwowej.

Imieniny: 30 I, 24 i 25 II, 14 V, 11 XI

Przysłowia związane z imieniem: ” Na świętego Macieja pierwsza wiosny nadzieja”, „Święty Maciej zimę traci albo ją bogaci”, „Mądry jak Maćków kot”, „W koło Macieju”.

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 4051

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.