Marcin

MARCIN – imię pochodzenia łacińskiego, wywodzi się od boga wojny – Marsa, w oryginale miało postać Martinus, co oznaczało „przynależący do Marsa”.

 
W Polsce imię pojawiło się pod postacią Marcin już w XIII w. , można był spotkać się także z formami Mercin i Morcin. Imię to było chętnie nadawane od XVI do XVII w. , później straciło popularność, Ponownie nastała moda na Marcinów w latach 60tych XX w.

 
Mężczyźni o tym imieniu najczęściej miewają w życiu dwie epoki: pierwsza to czas młodości, w której nie stronią od swawoli, są towarzyscy i rozrywkowi. Po znalezieniu odpowiedniej partnerki stają się spokojni, statecznie, niezwykle oddani rodzinie. Marcinowie są zazwyczaj introwertykami, rzadko otwierają się, trudno im mówić o swoich słabościach. Są nieśmiali, toteż nie mają ochoty na podejmowanie się zadań, które stawiają ich na świeczniku. W życiu zawodowym w zdecydowanej większości wolą być rządzonym niż rządzić.

 

 
Zdrobnienia: Marcinek,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Martin, Marten franc. Martin, hiszp. Martin, Martino

Święci: Św. Marcin z Tours, Św. Marcin Św. Marcin de Porres

Znani: Marcin Prokop – celebryta, twarz stacji TVN, prowadzi poranny program „Dzień dobry TVN” oraz serię programów, głównie teleturnieje, obecnie „Milion w minutę” , Martin Scorsese – amerykański reżyser, scenarzysta, a także aktor. Popularność zdobył filmem „Alicja już tu nie mieszka”. Zdobywca Oskara w kategorii najlepszy reżyser w 2007 r. za film „Infiltracja”, Marcin Dorociński – polski aktor filmowy i telewizyjny, znany głównie z roli podkomisarza w produkcji „PitBull”, świetną kreację stworzył w filmie „Boisko bezdomnych”.

Imieniny: 30 I, 8 i 24 X, 11 XI, 7 i 29 XII

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Święty Marcin na białym koniu przyjedzie”, „Gdy Święty Marcin w wodzie, to Gody po lodzie” , „Bywa zawsze na Marcinie u nas ogień na kominie”, „Jaki Marcin, taka zima”.