Mateusz

MATEUSZ – imię pochodzenia hebrajskiego, w oryginale Mattanjah, co należało tłumaczyć jako „dany przez Jahwe”. Ciekawostką jest, że etymologia imienia Mateusz jest taka sama, jak dla imienia Maciej. Imię w postaci obecnej „Mateusz” pojawiło się w kulturze greckiej jako Matthaios.

Św. Mateusz jest jednym z autorów Ewangelii Nowego Testamentu, a zarazem patronem sektora finansów publicznych, zwłaszcza w zakresie podatków.

Podobnie jak wskazany Ewangelista mówi się, iż mężczyźni noszący imię Mateusz są niezwykle konsekwentni, zawsze dążą do postawionego sobie celu i dobrze wiedzą co zrobić, aby go perfekcyjnie zrealizować. Posiadacze tego imienia są dobrymi, acz surowymi nauczycielami. W życiu wiedzą czego chcą i nie tracą czasu na zbędne mrzonki. Rodzice syna o imieniu Mateusz mogą mieć problemy wychowawcze, Mateuszowie bowiem często chodzą własnymi ścieżkami, jednak nie należy się zbytnio obawiać o rozwój potomków. ścieżki te bowiem z reguły prowadzą prostymi rozsądnie wytyczonymi przez wędrowców trasami.

Zdrobnienia: Mateuszek, Matti, Matysek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Matthew; franc Mathieu, hiszp.. Mateo

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Mateusz Ewangelista, Św. Mateusz Kameduła Polski

Znani: Mateusz Kusznierewicz – polski żeglarz, złoty medalista olimpijski, Matthew Fox – amerykański aktor, znany głównie z roli Charliego Salingera w serialu „Ich Pięcioro”, a także przystojnego lekarza w hicie telewizyjnym „Lost”.

Imieniny: 21 IX, 13 XI

Przysłowia związane z imieniem: „ Przyszła kryska na Matyska”, „Na Mateusza słońce grzeje, po Mateuszu wiatr ciepło wywieje”, „Pogoda Mateuszowa cztery niedziele się zachowa”

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 7007

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.