Michał

MICHAŁ – imię pochodzi z hebrajskiego, w Biblii występuje w oryginale jako mikhael, co w tłumaczeniu oznacza „któż jest jak Bóg”. Michał to jeden z najważniejszych aniołów, nie tylko w religii chrześcijańskiej, ale m.in. również w Islamie. Anioł Michał był wyznaczany przez Boga do realizacji trudnych i szczególnych celów.

Tak jak w znaczeniu biblijnym, imię Michał często noszą mężczyźni ambitni, dążący do realizacji postawionych sobie celów. Cele zaś nierzadko są karkołomnymi przedsięwzięciami, które wymagają nie lada siły i wiary we własne możliwości. Chęć spełniania się w sytuacjach szczególnej wysokiej wagi, sprawuje iż życie Michałów przypomina wędrówkę wysokogórską, kiedy to po pokonaniu pagórka, pojawia się wzniesienie, a tuż za nim pokaźny wierzchołek.

Michały są osobami pozytywnymi, lubią życie pełne wygody, również w znaczeniu finansowym, co też ma duże znaczenie w realizowaniu swoich planów lub rozwijaniu zainteresowań. Cechą negatywną jest z pewnością wszechobecny pragmatyzm w działaniu mężczyzn o tym imieniu. Logiczne i praktyczne myślenie nie pozwala Michałom na spontaniczne podejmowanie szalonych decyzji, a realizacja celów jest zawsze skrupulatnie zaplanowana.

Mamy, które posiadają wolę nadania synkowi imienia Michał, mogą być przekonane, że w przyszłości będą dumne z wybitnych osiągnięć potomka, choć z pewnością nie unikną również słów krytyki na jego temat. Jednak, czy nie ma źdźbła prawdy w maksymie „nie ważne jak mówią, ale mówią”.

Zdrobnienia: Michałek, Michaś, Misiek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Michael; franc. Michail, Michal; hiszp. Miguel

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Michał Archanioł, Św. Michał Garicoits

Znani: Michał, Żebrowski – aktor, piosenkarz, zagrał główną rolę Tadeusza Soplicy w filmie „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy, a także wcielił się w postać Geralta z Rivii w produkcji „Wiedźmin”, Don Michael Corleone – bohater kultowej powieści „Ojciec Chrzestny” Mario Puzo, a także filmu Francisa Forda Coppoli, w którym postać została wybitnie wykreowana przez Al’a Pacino, Mike Patton – wokalista legendarnej grupy „Faith No More”.

Imieniny: 10 IV, 29 IX

Przysłowia związane z imieniem: „Do Michała przymrozków ile, i w maju tyle”,” Gdy noc jasna na Michała, to nastąpi zima trwała”, „ Jeśli nie odlecą ptaszki do Michała, do Wigilii zima nie nastąpi trwała”.

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 7351

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.