Nikodem

NIKODEM – imię pochodzi z greki, w oryginale Nikodemos, który wywodzi się od słów nike – oznaczający zwycięstwo i demos – lud. Nikodemowi przypisuje się takie samo znaczenie, jak imieniu Mikołaj „zwycięzca wśród ludu”. Biblijny Nikodem był jednym z faryzeuszy, potajemnie, nocą spotkał się z Jezusem pobierając od niego nauki, po czym stał się jego stronnikiem. Do dziś w kościele nie raz organizowane są spotkania o zmroku, które odbywają się zazwyczaj przy zgaszonym świetle nosząc miano „mszy lub spotkań nikodemowych”.

 

 
Imię w Polsce pojawiło się XV w. Na przełomie tysiącleci stało się na powrót chętnie nadawane.
Nikodemowie są ludźmi o złożonej osobowości. Odznaczają się nieprzeciętną inteligencją oraz sprytem, który nie raz staje się ich istotnym atutem, szczególnie w życiu zawodowym. Mężczyźni o tym imieniu są niepoprawnymi perfekcjonistami, czego również oczekują od innych. Są oddanymi mężami, jednak ciężko im dogodzić, życiowa partnerka musi odznaczać się nie lada determinacją i cierpliwością.

 

 
Zdrobnienia: Nikoś, Nikodemek

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Nicodemus, franc. Nicodeme, hiszp. –

Święci: Św. Nikodem męczennik

Znani: Nikodem Dyzma – postać fikcyjna, bohater książki „Kariera Nikodema Dyzmy”, powieść doczekała się kilku ekranizacji, w najnowszej wersji w tytułową rolę wcielił się Cezary Pazura, postać Nikodema Dyzmy stanowi do dziś symbol karierowicza, Nikodem Skotarczak – jeden z najbardziej znanych polskich gangsterów, początkowo był ochroniarzem, cinkciarzem, później zajął się nielegalnym handlem samochodami, był sponsorem Lechii Gdańsk, zginął w strzelaninie w Gdyni w wieku 44 lat.

Imieniny: 1 VI, 3 VIII, 15 IX

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Pogoda na Nikodema, niedziel cztery deszczu nie ma”.