Patryk

PATRYK – pochodzenia imienia należy szukać w kulturze łacińskiej, tam Patricius oznaczało „człowiek rodu, którego ojciec zasiadał w senacie”, wskazuje się również, iż słowo można tłumaczyć jako „szlachetny”.

Bardzo znany jest Św. Patryk – patron Irlandii, pochodził z rodziny głęboko wierzącej. W czasach swojej młodości został uprowadzony i zesłany do Irlandii, tam oddał się głębokiej kontemplacji wiary, po ucieczce z niewoli przyjął świecenia i podjął się działalności misyjnej na terenie Irlandii. Obecnie wspomnienie Św. Patryka w dniu 17 marca jest hucznie obchodzonym świętem narodowym i religijnym w Irlandii. Obchody Dnia Świętego Patryka organizuje się również w innych krajach, również Polsce, święto głównie spędza się w pubach.

Mężczyźni o imieniu Patryk są osobami żądnymi wrażeń, szczególnie wrażeń podróżniczych. To urodzeni globtroterowie o niezwykłych zdolnościach językowych. Patrykowie realizują się zwłaszcza w roli przywódców, również turystycznych przewodników. Są dobrymi kierownikami, niezbyt cenią sobie prace zespołowe, co zapewne ma swoje źródło w uwielbieniu do perfekcjonizmu. Praca zbiorowa mogłaby nieść za sobą ryzyko niedoskonałości jej efektów, a w takim układzie należy zawsze ponosić odpowiedzialność za końcowy rezultat pracy. Poza tym Patrykowie nie lubią dzielić się sukcesem, co zawsze ma miejsce w pracy zespołowej.

Zdrobnienia: Patryś, Patryczek,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Patrick; franc. Patrice, Patrick; hiszp. Patricio

Święci: Św. Patryk

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znani: Patrick Swayze – amerykański aktor, niezapomniany tancerz uwodziciel w filmie „Dirty Dancing”, zmarł w wieku 57 lat w skutek choroby nowotworowej, Patrick Suskind – niemiecki pisarz, autor znanej powieści „Pachnidło”, twórca sztuki „Kontrabasista”, Patryk Vega – polski reżyser i scenarzysta, głównie znany jako twórca serialu „Pitbull”, a także współreżyser „Kryminalnych”.

Imieniny: 17 III, 16 IV, 9 VII

Przysłowia związane z imieniem: ” W Dniu Świętego Patryka everyone’s Irish”, „Gdy zakochasz się w Patryku, będzie o to mnóstwo krzyku”.

 

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 3499

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.