Piotr

PIOTR – imię pochodzenia starogreckiego, etymologii słowa należy upatrywać w wyrazie petros, który oznacza skałę lub kamień. Przydomek ten otrzymał od Jezusa apostoł Szymon, który miał być fundamentem Kościoła budowanego przez Chrystusa. Św. Piotr był pierwszym wśród apostołów, zginął śmiercią męczeńską nauczając w Rzymie za czasów cesarza Nerona.

Piotr jest jednym z najbardziej popularnych imion chrześcijańskich. W Polsce imię Piotr pojawiło już w Bulli Gnieźnieńskiej w 1136 r. Imię to nosili carowie Rosji z dynastii Romanowów.

Mężczyźni noszący imię Piotr to często apodyktyczni indywidualiści. Są pracowici co pomaga im osiągać w życiu sukcesy. Piotrowie są dość nerwowi, jednak potrafią otoczyć rodzinę opieką i poczuciem bezpieczeństwa. Wyrażają niezwykłą stabilizację w wyznawanych przez siebie zasadach, czym zyskują w oczach innych jako osoby godne zaufania, sumienne i wytrwałe. Jedną z wad Piotrów jest niekiedy spotykane nadmierne zadufanie we własną osobę.

Zdrobnienia: Piotrek, Piotruś, Piotrunio

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Peter; niem. Peter, Petrus, hiszp. Pedro

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święci: Św. Piotr Apostoł, Św. Piotr męczennik, Św. Piotr Nolasco

Znani: – Piotr Adamczyk – polski aktor filmowy i teatralny, znany również z dubbingów, odtwórca tytułowej roli w filmach: „Karol. Człowiek, który został papieżem”, „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”, , Piotruś Pan – fikcyjna postać, główny bohater powieści Jamesa Barryego „Peter Pan”, Piotruś Pan jest małym chłopcem o krnąbrnej aparycji, którego głównym celem w życiu jest „nie dorosnąć”, Pedro Almodovar – hiszpański reżyser, jeden z najbardziej znanych twórców europejskiego kina, nierzadko kontrowersyjnego bogatego w wątki homoseksualne. Twórca ciekawych obrazów kobiet.

Imieniny: 3, 18, 28, 31 I, 5, 8, 21 , 234 II, 27, 29 IV, 13, 19 V, 23 , 29 VI, 2 7 VII, 1, 12, 18 VIII, 9, 12 IX, 19 X, 16 XI, 21, 25 XII

Powiedzenia związane z imieniem: „Gdy święty Piotr z Pawłem płaczą, ludzie przez tydzień słońca nie zobaczą”, „Chodzi z kluczami jak święty Piotr”, „Na święty Piotra Nolaski nie bierz w drogę z wódką flaszki”, „Po świętym Pawle i Pietrze, muchy tłuste jak wieprze”.

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 5020

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.