Radosław

RADOSŁAW – imię pochodzenia słowiańskiego, złożone jest z dwóch członów, słowa rad – które oznaczało zadowolony, rad z kogoś/czegoś, a także sława, funkcjonującego w tym samym znaczeniu co dziś. Razem imię można było interpretować, jako określające kogoś zabiegającego o sławę lub lubiącego sławę.

 
Imię w Polsce można było spotkać w innych formach: Radoslaus, Redosław. Źródła wskazują, iż imię w formie Radosław pojawiło się już w XII w. Później straciło popularność. Dopiero wiek XIX w., a właściwie dopiero druga połowa XX w. odczarowała je na nowo.

 
Mężczyźni o tym imieniu są osobami pełnymi entuzjazmu i życiowej radości. W sprawach zawodowych są odpowiedzialni i konsekwentni, czasami jednak nie potrafią kompleksowo ocenić ryzyk podejmowanych inwestycji. Jest oddany partnerowi, ale ciężko zdobywa się na zwierzenia.

 
Zdrobnienia: Radek, Raduś, Radzio

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. -, franc. Radoslav, hiszp. Radoslao, Radoslav

Znani: Radosław Pazura – polski aktor, brat popularnego Cezarego Pazury, znany również z ról dubbingowych, popularność przyniosła mu produkcja „Szwadron” Juliusza Machulskiego, obecnie spotkać go można w serialu „Linia życia”, Radosław Majdan – celebryta, były piłkarz reprezentacji polski, były partner Dody, bohater skandali, które zostały zauważone przez popularne tabloidy.

Imieniny: 1 i 2 III