Sebastian

SEBASTIAN – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa sebastos, które oznaczało świętego, czcigodnego, godnego szacunku. Według innej teorii imię wywodziło się od nazwy miasta „Sebastos” czyli oznaczało kogoś, kto się stamtąd pochodzi. W postaci Sebastianus imię funkcjonowało jako przydomek w kulturze łacińskiej.

 

 
W Polsce można było spotkać imię w następujących formach: Sebastianus, Bastianus, Sebastyjan już w wiekach średnich. Imię było powszechnie nadawane wśród szlachty. Szczególną popularnością imię cieszyło się od lat 70tych XX w. do dziś.

 

 
Mężczyźni o tym imieniu są osobami bardzo żywiołowymi, chętnie angażują się we wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia. Lubią uczestniczyć w życiu zawodowym, ciągle poszerzać swoje kwalifikacje, a także organizować akcje społeczne i spotkania towarzyskie. Dobrze czują się gdy są doceniani i chwaleni. W życiu rodzinnym są bardzo oddanymi mężami i ojcami, dbają o rozwój intelektualny swoich pociech.

 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 
Zdrobnienia: Sebastianek, Seba, Sobuś, Sebulek, Bastek, Sebek

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Sebastian, franc. Sebastien, Bastien, hiszp. Sebastian

Święci: Św. Sebastian,

Znani: Jan Sebastian Bach – jeden z najsłynniejszych kompozytorów wszechczasów, twórca baroku, mało znany za życia, doceniony dopiero w XIX w., znany z techniki fugowej, tworzył msze, oratoria i kantaty, Sebastian Mila – piłkarz reprezentacji Polski, karierę rozpoczął w wieku 10 lat, na co dzień gra w Śląsku Wrocław.

Imieniny: 20 I, 8 II, 20 III, 4 VII, 2, 10, 16, 21 IX, 16 i 31 XII.

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Fabjan i Sebastjan pierwszy drzewa budzą, ale radzi często łudzą”, „Jeśli dzień chmurny w Sebastian święty, powietrzem będzie taki rok przejęty”.