Szymon

SZYMON – imię pochodzenia hebrajskiego, wywodzi się od wyrażenia sime’on, w oryginale imię miało postać Symeon. Tłumaczenie wskazuje, iż imię oznacza „Bóg wysłuchał”.

W Polsce imię odnotowano już w Bulli Gnieźnieńskiej w XII w. W literaturze można spotkać inne formy imienia: Szyman, Szymun. Imię było dość popularne w XIX w., gdzie nadawano je głównie w środowisku wiejskim. Obecnie jest ono bardzo modne, w 2010 r. uplasowało się na drugiej pozycji wśród najczęściej nadawanych imion męskich.

Mężczyźni o tym imieniu często są posiadaczami niespokojnych umysłów. Uwielbiają trwać w stanie fascynacji, dla nowej „zabawki” są wstanie rzucić wszystko, a zwłaszcza prozaiczne obowiązki życia codziennego. Szymonowie są niechętni wszelkim ograniczeniom, zakazom i nakazom. W życiu sami sobie obierają własne zasady i według nich postępują. Niezbyt chętnie angażują się w sformalizowane związki, co jest konsekwencją ich charakteru.

Zdrobnienia: Szymuś, Szymek, Szymonek,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Simon; franc. Simon, hiszp.Simon

Święci: Św. Szymon Słupnik, Św. Szymon Kananejczyk

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Znani: Szymon Majewski – showman, dziennikarz, obecnie związany ze stacją TVN, gdzie prowadzi telewizyjny program rozrywkowy „HDw3D”, największą popularność przyniósł mu program „Szymon Majewski Show”, Szymon Ziółkowski – młociarz, wielokrotny mistrz Polski, złoty medalista na Olimpiadzie w Sydney w 2000 r.

Imieniny: 16 V, 18 VII, 28 X

Przysłowia związane z imieniem: „Na Szymona i na Judę czas opatrzyć budę”. „Szymona i Judy, przeszły w polu trudy”, „Kiepski rok zapowiada, gdy na Szymona nie pada” ( 28 X ).

 

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 10005

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.