Tadeusz

TADEUSZ – imię o nieustalonej etymologii, niektóre źródła podają, iż wywodzi się z języka aramejskiego, prawdopodobnie od słowa thad – daj, które oznacza „człowieka o szerokiej piersi”. Możliwym jest, iż imię pochodzi o hebrajskiego terminu taddai, który oznacza „sprytny, śmiały”. Imię funkcjonował także w kulturach: greckiej oraz rzymskiej pod postaciami – Thaddaios, Thaddaeus.

 

 
W Polsce imię pierwotnie występowało w formie łacińskiej, później odnotowano je w postaci Tadej, Tadzik. Imię było dość rzadko nadawane, aż do XIX w. kiedy to sławę odnieśli Tadeuszowie: Kościuszko i Rejtan. Szczyt popularności zanotowano w latach 50tych ubiegłego wieku, po czym chęć na jego nadawanie spadła. Obecnie imię znowu stało się modne , co należy tłumaczyć renesansem imion nadawanych naszych ojcom i dziadkom.

 

 
Tadeuszowie odznaczają się niezwykłym poczuciem odpowiedzialności przejawiającym się zarówno podczas wykonywania obowiązków służbowych, jak i w życiu rodzinnym. Tadeuszowie lubią się angażować w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Są rozrywkowi, towarzyscy . Charakteryzują się dość uszczypliwym poczuciem humoru, który nie zawsze jest pozytywnie odbierany na forum.

 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 
Zdrobnienia: Tadzinek, Tadzio, Tadeuszek, Tadek, Tadzik

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Thaddeus, franc. Thadee, hiszp. Tadeo

Święci: Św. Juda Tadeusz

Znani: Tadeusz Kościuszko – polski generał, przywódca insurekcji kościuszkowskiej, nazwany przez Napoleona „Bohaterem Północy”, walczył również o niepodległość Stanów Zjednoczonych, Tadeusz Mazowiecki – polityk, były premier, kilkakrotny poseł na Sejm, autor terminu „gruba kreska” użytego w expose, na określenie odcięcia się nowego rządu kapitalistycznej Polski od działań politycznych PRL.

Imieniny: 26 III, 28 X, 29 XII

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Po świętym Tadeuszu, trzeba chodzić w kapeluszu”, „Nauczę ja cię śpiewać Tadeusza!”