Tomasz

TOMASZ – imię pochodzenia aramejskiego, wywodzi się od słowa toma, oznaczającego „bliźniak”. Inne źródła podają, iż imię może mieć pochodzenie hebrajskie i wywodzić się od wyrazu t’om co w tłumaczeniu również znaczy „bliźniak”. W łacinie imię funkcjonowało pod postacią Thomas i to właśnie od niej ukształtowały się odpowiedniki „Tomasza” w innych językach.

 

 
Imię to nosił jeden z apostołów, jak podaje Pismo Święte twierdził, iż nie uwierzy w zmartwychwstanie Jezusa, póki nie przekona się na własne oczy. Ze względu na słabość Św. Tomasza imię to funkcjonuje w przysłowiu „niewierny jak Tomasz”.

 

 
W Polsce imię odnotowano już w XII w. Zarówno wówczas jak i dziś często je nadawano.
Mężczyźni o tym imieniu lubią planować, często życie podporządkowują określonym sobie z góry celom. W życiu osobistym również lubi porządek, zwykle układają je sobie z jedną kobieta i tworzą tradycyjną rodzinę. Lubią angażować się w działalność społeczną, a także spotykać się z gronem bliskich im osób.

 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 
Zdrobnienia: Tomek, Tomuś, Tomeczek, Tomcio

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Thomas, Tom, franc. Thomas, hiszp. Tomas

Święci: Św. Tomasz apostoł, , Św. Tomasz Becket, Św. Tomasz z Akwinu, Św. Tomasz More

Znani: Tomasz Karolak – polski aktor, po raz pierwszy zapamiętany przez widzów dzięki roli w komedii romantycznej „Tylko mnie kochaj”, szczyt popularności przyniósł mu jednak udział w serialach „39 i pól” oraz „Kryminalni”, Tom Cruise – hollywoodzki aktor, niezwykłą popularność przyniosła mu rola przystojnego pilota w filmie „Top Gun”, znany z produkcji: „Wywiad z wampirem”, „Mission: Impossible”, prywatnie mąż Katie Holmes, kontrowersyjny wyznawca scjentologii, Tomek Sawyer – postać fikcyjna, bohater powieści Marka Twaina „Przygody Tomka Sawyera”.

Imieniny: 28 I, 7 III, 22 VI, 3 VII, 22 IX, 18 XI, 21 i 30 XII

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Lepszy Tomasz niż Jadam”, „Jaka pogoda Tomaszowa ( 21 XII ) taka będzie i majowa”, „Mówił święty Toma, że najlepiej doma”.