Tymoteusz

TYMOTEUSZ – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słów thymos, które oznacza m.in. „życie” bądź „czcić” oraz theos czyli Bóg. Inne źródła podają, iż imię pochodzi o słowa time, które oznacza „cześć”, razem imię więc należy interpretować jako „ten, który czci Boga”, czasami można spotkać się z tłumaczeniem „ten, który żyje dzięki Bogu” lub „ten który boi się Boga”.

 

 
Imię to nosił Św. Tymoteusz, tzw. prawa ręka Św. Pawła. Często wykonywał dla niego szczególne zadania, poniósł śmierć męczeńską

 

 
W Polsce imię odnotowano w XV w., aktualnie jest coraz chętniej nadawane. Ciekawostką jest, iż obecnie nazwę taką pod pisownią 2Tm2,3 posiada polski zespół rockowy, który tworzy muzykę, posługując się tekstami Pisma Świętego.

 

 
Tymoteuszowie są mężczyznami twardo stąpającymi po ziemi, realizują konsekwentnie wytyczone sobie cele, są skrupulatni w życiu zawodowym. Imię to noszą osoby dowartościowane, pewne siebie, co często staje się przyczynkiem do ironizowania z ich strony, szczególnie wśród lubianego towarzystwa. Często wykazują zdolność artystyczne. Cenią życie rodzinne, jednak uczucia zazwyczaj kryją głęboko w sobie.

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

 
Zdrobnienia: Tymek, Tymcio,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Timothy, franc. Timothee, hiszp. –

Święci: Św. Tymoteusz

Znani: Timothy Dalton – brytyjski aktor, znany głównie z ról Jamesa Bonda w filmach „W obliczu śmierci” oraz „Licencja na zabijanie”, świetną kreację stworzył w ekranizacji „Wichrowych wzgórz” w reżyserii Roberta Fuesta., Tymoteusz Karpowicz – twórca poezji lingwistycznej, modernista, dramaturg, największe uznanie otrzymał tomik jego poezji „Słoje zadrzewne”.

Imieniny: 26 I, 21 V, 22 VIII, 19 XII

 

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Idzie święty Tymoteusz – nałóż czapkę nie kapelusz”.