Wiktor

WIKTOR – imię pochodzenia łacińskiego w oryginale victor oznacza „zwycięzca”. Imię w Polsce pojawiło się ok. XIII w., jednak nie było zbyt powszechnie nadawane. Od XVIII w. odnotowano wzrost jego popularności, jednak szczyt przypadł na schyłek minionego wieku, a także poprzednie dziesięciolecie.

Imię to nosili władcy dynastii sabaudzkiej Wiktor Emanuel II i III. Ciekawostką jest, iż w gronie świętych jest ponad trzydziestu Wiktorów.

Rodzice chętnie nadają imię Wiktor ze względu na jego etymologię, każda matka a zwłaszcza ojciec pragną wszakże mieć potomka silnego i charyzmatycznego. W literaturze wskazuje się, że Wiktorowie są zwycięzcami, jednak siła ich nie tkwi w zwykłym farcie, a skrupulatnie przemyślanym działaniu. Możliwe, że już samo nadanie imienia wyzwala w mężczyznach wolę walki i determinuje ich chęć wygrywania z przeciwnościami losu. Nie godnym byłoby bowiem, aby tak mocne imię nosiła osoba słaba o wątłej aparycji. Z powyższą teorią koresponduje również pogląd, iż Wiktorowie są często zamknięci w sobie i walczą z ułomnościami po cichu, nie uzewnętrzniając się we własnych słabościach.

Zdrobnienia: Wiktorek, Wiko, Wiktuś,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Victor; niem. Victor, hiszp. Victor

Święci: Św. Wiktor I

Znani: – Wiktor Zborowski – polski aktor filmowy i teatralny, znany również z dubbingów, niezapomniana rola Longinusa Podbipięty w produkcji „Ogniem i Mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana, Victor Marie Hugo – francuski pisarz romantyczny, autor powieści „Katedra Marii Panny w Paryżu” oraz „Nędznicy”, Wiktor Juszczenko – były premier i prezydent Ukrainy, główny konkurent Wiktora Janukowycza namaszczonego przez uprzedniego prezydenta Leonida Kuczmę, ze względu na podejrzenie co do sfałszowania wyników wyborów , w których zwyciężył Wiktor Janukowycz, na Ukrainie rozpoczęły się protesty w ramach tzw. „Pomarańczowej Rewolucji”.

Imieniny: 6 III, 12 IV, 28 VII, 1 IX, 17 X

Liczba wystąpień w Polce w roku 20101 – 5086

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.