Wincenty

WINCENTY – imię pochodzenia łacińskiego, gdzie w postaci Vincentius funkcjonowało jako przydomek. Miano wywodzi się od słowa vincens, które oznaczało „zwyciężający”.

 
W Polsce imię pojawiło już w XIII w. , najwcześniej w formie Więcent. W ówczesnych czasach było dość powszechne, później rzadziej nadawane. Obecnie odnotowano wzrost jego popularności.
Mężczyźni o tym imieniu nie lubią prostych rozwiązań, uważają że trudności życiowe świetnie kształtują charakter. Lubią być niezależny, zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym, ciężko więc zaprowadzić Wincenta przed ołtarz. Mamy, które chcą nadać synowi to imię mogą spodziewać się, iż potomek będzie profesjonalistą w każdym calu, a i szczęście nie będzie omijać go szerokim łukiem, Wincenci są bowiem urodzonymi farciarzami.

 
Zdrobnienia: Wini, Wiecek, Wicuś

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Vincent, franc. Vincent, hiszp. Vincente

Święci: Św. Wincenty Męczennik, Św. Wincenty Pallotti

Znani: Vincent van Gogh – jeden z najwybitniejszych malarzy, tworzył portrety, obrazy przedstawiające martwą naturę oraz pejzaże, do najbardziej znanych dzieł należą: „Słoneczniki”, „Taras kawiarni w nocy”, Wincenty Kadłubek – autor Kroniki Polskiej, biskup Krakowa, uczestnik prac, których skutkiem było wprowadzenie wielu reform w kościele katolickim m.in. obowiązkową spowiedź raz do roku w okresie Wielkiej Nocy.

Imieniny: 22 I, 8 III, 19 VII, 27 IX, 9 X

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Na święty Wincenty nieraz mrozek cięty”, „Na świętego Wincentego będziem jedli chleb z nowego”, „Gdy na Wicka i Pawła słonko podśwituje, dobre latko obiecuje ( 22 I )”