Władysław

WŁADYSŁAW – imię pochodzenia czeskiego, w oryginale miało postać Włodzisław. Znaczenia imienia należy doszukiwać się w dwóch słowach: włodzi czyli panować, władać oraz sław czyli sława, razem imię określa „sławnego władcę”.

 
W Polsce imię w formie Władysław można była spotkać już w XII w. Ponadto źródła wskazują również, iż imię funkcjonowało w odmianach: Władzisław, Włodzisław jak w oryginale czeskim oraz Ładysław. Najchętniej imię nadawano na początku XX w. , później straciło popularność, jednak od XXI w. na nowo staje się lubiane, co spowodowane jest modą na staropolskie imiona.

 
Mężczyźni noszący to imię często sprawdzają się w roli mentora i dobrego doradcy, w ogólności można powiedzieć, iż nierzadko są wzorem do naśladowania. Sami jednak nie zabiegają o pierwsze miejsce w szeregu, posłuch jaki wywołują wynika z aury powagi i odpowiedzialności, którą wokół siebie rozsiewają. W życiu jest orędownikiem naczelnych zasad moralnych. Szalenie ceni sprawiedliwość i szczerość. W sprawach osobistych dąży do założenia tradycyjnej rodziny, z mądrym ojcem na czele.

 
Zdrobnienia: Władek, Władzio, Właduś, Władyś

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Ladislas, franc. Ladislas, hiszp. Ladislao

Święci: Św. Władysław Król

Znani: Władysław Bartoszewski – polityk i działacz społeczny, uczestniczył w walkach Powstania Warszawskiego, żołnierz, ambasador, ostatnio Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera, Władysław Szpilman – muzyk, kompozytor i pianista, z racji pochodzenia więzień getta warszawskiego, po wojnie związany z Polskim Radiem, na podstawie jego książki „Śmierć miasta” Roman Polański wyreżyserował nagrodzony Oskarami film „Pianista”.

Imieniny: 27 VI, 25 IX

 
Powiedzenia związane z imieniem: „Na świętego Władysława w domu pustki, w polu sława”.