Zbigniew

ZBIGNIEW – imię pochodzenia słowiańskiego, o budowie dwuczłonowej. Złożone jest ze słów zby – co należy tłumaczyć jako „zbyć, pozbyć” oraz gniew. Razem imię oznacza „tego, który pozbawiony jest gniewu”. Inne źródła podają również, iż człon zby można było interpretować jako zbytek, co czyniłoby więc znaczenie imienia odwrotnym mianowicie: „ten, który ma nadmiar gniewu”. Druga przedstawiona teorią korespondowałoby z temperamentem Słowian, którzy cenili gniewnych, oddanych wojów.

 

 
W Polsce imię pojawiło się w formie Zbygniew już w XI w. Znana była też odmiana Zbyszko, która zyskała popularność zwłaszcza dzięki wykreowaniu przez Henryka Sienkiewicza postaci Zbyszka z Bogdańca w powieści „Krzyżacy”.

 

 
Przyjmuje się, iż w prawidłowej i pierwotnej formie imię pisano z użyciem litery „y”, postać „Zbigniew” prawdopodobnie pojawiła się na skutek błędnego odczytania dokumentów źródłowych.

 

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 
Mężczyźni o tym imieniu są stworzeni do osiągnięcia jednorazowego, ale konkretnego sukcesu. Mogliby być świetnymi wynalazcami oraz przedsiębiorcami. Nie realizują się w codziennej pracy zawodowej, która ich nudzi. Cenią sobie udane życie towarzyskie, lubią rozrywki, także te którą mogą przysporzyć im materialnych korzyści.

 

 
Zdrobnienia: Zbyszek, Zbynio, Zbysiu, Zibi, Zbych, Zbychu

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. -, franc. -, hiszp. –

Znani: Zbigniew Boniek – były piłkarz, selekcjoner polskiej drużyny, obecnie działacz sportowy, szczyt kariery osiągnął w latach 80tych głównie jako piłkarz Juventusu, był nazywany „pięknością nocy” ze względu na sukcesy w meczach rozgrywanych przy sztucznym świetle, Zbigniew Herbert – znany i ceniony w Polsce i na świecie poeta, dramaturg i eseista, do najbardziej popularnych utworów można zaliczyć cykl wierszy dotyczących „Pana Cogito”. Zbigniew Wodecki – jeden z najbardziej znanych polskich piosenkarzy, szczególnie popularny w czasach PRL, wówczas zasłynął przebojem „Chałupy Welcome To”, obecnie często zaangażowany w muzyczne programy telewizyjne.

Imieniny: 31 I, 17 III, 1 IV, 25 VIII