Agata

AGATA – imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słowa agathe, które oznacza „dobra”. W greckim oryginale imię miało postać Agathe. Można odnaleźć jeszcze głosy, iż imię mogło stanowić formę skrótową od m.in. Agathodros.

Z greki imię zawędrowało do łaciny, a stamtąd do reszty europejskich języków. W Polsce imię odnotowano już w XII w. W późniejszym okresie często można było spotkać się z inną popularną formą tego imienia – Jagata. Imię popularne było w drugiej połowie XX w., w latach 90tych moda na jego nadawanie zaczynała mijać. Obecnie jednak na powrót imię należy do chętnie nadawanych.

Kobiety o tym imieniu, podobnie jak ich patronka – św. Agata, męczennica, charakterna piękność strzegąca własnej cnoty, a po śmierci chroniąca swoje rodzinne miasto od ognia – są silne, odważne i bardzo konsekwentne. Na zewnątrz mogą uchodzić za kobiety dość surowe i oschłe, cechy te wychodzą na pierwszy plan tylko w chwili poznania, natomiast po nawiązaniu przyjaźni, dostrzega się w Agatach wrażliwość, subtelność i życzliwość. Często posiadają zdolności twórcze, dobrze czują się w takich zawodach jak: architekt, malarz, projektant. W publikacjach astrologicznych często podkreśla się niezwykle poczucie humoru, jakim obdarzone są kobiety noszące to imię.

Zdrobnienia: Agatka, Aguś, Agusia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Agatha; niem. Agate, Agathe, hiszp. Agueda

Święte: Św. Agata z Sycylii

Znane: Agata Młynarska – prezenterka, dziennikarka, wiele lat oglądana na ekranach TVP 2, obecnie związana z telewizją Polsat, założycielka fundacji „Ona”, redaguje portal dla kobiet www.onaonaona.pl, Agatha Christie –  jedna z najwybitniejszych autorek powieści kryminalnych, jej dzieła do dziś plasują się na topie w kategorii kryminał, najbardziej znane publikacje to: „Morderstwo w Orient Ekspressie”, „Dziesięciu Murzynków”, Agata Buzek – aktorka filmowa i teatralna, modelka, znana także z ról dubbingowych, córka polityka Jerzego Buzka, odznacza się niezwykle specyficznym typem urody, polskim widzom znana głównie z roli Klary w „Zemście” oraz filmu „Rewers”.

Imieniny: 5 II, 14 V, 5 VIII, 21 IX, 14 XI, 7 XII

Przysłowia związane z imieniem: „ Gdy Św. Agata po błocie brodzi ( 5 II ), człek w Zmartwychwstanie (31.03) po lodzie chodzi.”, „Św. Agata w zimę bogata. Po Świętej Agacie widzimy myszy w chacie.