Aleksandra

ALEKSANDRA – imię jest odpowiednikiem męskiego Aleksander, etymologicznie więc przypisuje się jemu takie same znaczenie. Imię pochodzi od złożenia dwóch greckich słów: alekso oznaczający „bronić się przed kimś” oraz aner „mężczyzna”, które w połączeniu można interpretować jako „broniąca, ochraniająca kogoś”.
Imię w Polsce odnotowano w początkach XV w. W historii naszego języka imię ewaluowało, toteż w literaturze można odnaleźć również inne jego formy m.in. Oleksandra. Imię spopularyzował twórca trylogii, kreując postać umiłowanej Kmicicowi Oleńki Billewiczówny. Powszechność imienia zaczęła wzrastać w latach 70tych ubiegłego stulecia i jest ono modne do dziś. W 2010 r. zarówno męska jak i żeńska forma imienia plasowały się w pierwszej dwudziestce wśród najczęściej nadawanych.

 

Od pełnej formy imienia powstało już kilka innych pochodnych, samodzielnie rejestruje się już Sandry i Ole.

 

Kobiety noszące to imię są uczciwe w 100 %. Nie potrafią naginać rzeczywistości dla własnych potrzeb i celów, nie znoszą konformizmu oraz cwaniactwa. Brak kombinatorskiej natury często staje Oleńkom na przeszkodzie w realizowaniu swoich planów, pojawiające się trudności nie są jednak w stanie złamać sztywno wyznawanych przez nie zasad. Aleksandry są idealistkami, często marzą o nierealnym świecie pełnym szlachetnych ludzi. W pracy zawodowej łatwiej zajmować im stanowiska kierownicze, będąc podwładnymi musiałyby często zgadzać się na kompromisy, a one niekiedy mogłoby stać w sprzeczności z ich zasadami. W stosunkach z mężczyznami lubią czuć się pełnowartościowymi kobietami.

Zdrobnienia: Ola, Oleńka, Olusia, Olka, Alka

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Alexandra, Alexandrina; niem. Alexandra, Alexandrine, hiszp. Alejandra

Święte: Św. Aleksandra męczennica

Znane: Aleksandra Kwaśniewska – dziennikarka, celebrytka, córka pary prezydenckiej Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, obecnie związana ze stacją TVN, w której prowadzi ze swoją mamą program „Matki i córki czyli rodzinny galimatias”, Ola Szwed – aktorka, tancerka i piosenkarka, znana głównie z roli Elizy w serialu emitowanym w telewizji Polsat „Rodzina zastępcza”, Aleksandra Jakubowska – była dziennikarka TVP, polityk, była posłanka, zamieszana w aferę korupcyjną związaną z elektrownią w Opolu.

Imieniny: 18 III, 15 i 18 V,

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 6841

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.