Alicja

ALICJA – nie ustalono jednoznacznie pochodzenia tego imienia, źródła podają iż imię może wywodzić się od męskiej formy – Aleksy, które we włoskiej wersji posiadało swoją odmianę żeńską w postaci – Allesia. Wskazuje się też, że imię może pochodzić ze staroniemieckiego Adalheidis, w skróconej postaci Alis. Można odnaleźć również informację, że imię wywodzi się z greki od słowa aletheia oznaczającego „prawda”.
Do Polski imię przywędrowało z języka francuskiego w XIX w., popularność jego wzrosła w połowie ubiegłego stulecia. Moda na nadawanie tego imienia związana była z popularnością powieści Lewisa Carroll „Alicja w Krainie Czarów”.
Alicje żyją chwilą. Są bardzo twórcze, lubią ruch i chwilowe namiętności. Łatwo ulegają emocjom, są w swoim żywiole jeśli cały czas dzieje się coś nowego, szczególnie w sferze rozrywki. W różnorodnych szaleństwach dobrze czują się będąc w centrum uwagi. Zainteresowanie wśród znajomych, wzbudza ich zamiłowanie do kuchni, hołdują zasadzie „przez żołądek do serca”, jednak ich wybrankowie zazwyczaj są partnerami „na chwilę”, Alicje bowiem są kochliwe i wolą krótkotrwałe silne uczucie niż rodzinną stabilność.
Zdrobnienia: Ala, Alusia, Alka,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Alice, Alys, Alyce ; niem. Alice, hiszp. Alicia

Święte: Bł. Alicja Maria Jadwiga Kotowska

Znane: Alicja Bachleda – Curuś – aktorka i piosenkarka, popularność przyniosła jej rola Zosi w ekranizacji poematu „Pan Tadeusz”, sensację wzbudził jej związek z hollywoodzkim aktorem Colinem Farrellem, z którym ma syna, Alicia Keys – amerykańska wokalistka tworząca muzykę R&B, popularność przyniósł jej album „Songs in A Minor”, ma za sobą kilka epizodów filmowych, Alicja Resich – Modlińska – dziennikarka i prezenterka, znana z prowadzenia programów publicystycznych, szczególnie z talk – show „Wieczór z Alicją”, autorka felietonów, redaktor naczelna czasopisma „Gala”.

Imieniny: 15 II, 18 V, 21 VI, 1 IX

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 3989

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.