Amelia

AMELIA – imię wywodzi się z germańskiego, w staroniemieckim słowo amal bądź amel oznaczało kogoś bardzo pracowitego. Najczęściej określano tym mianem robotną gospodynię domową, nie w rozumieniu służącej, ale gospodarnej Pani Domu. Można spotkać się również z tym samym imieniem w innej postaci – Amalia. Niektóre źródła podają, iż Amelia jest formą żeńską od imienia Amalgund.

W Polsce imię najpierw odnotowano w formie Amalia w XIV w., imię w postaci obecnie bardzo popularnej – Amelia pojawiło się po upływie dwóch wieków. Chętnie nadawano je w epoce romantyzmu. Obecnie jak większość staromodnych imion Amelia święci triumfy popularności. W 2010 r. imię znalazło się na 6 pozycji wśród najczęściej nadawanych. Modę na Amelię ukształtował z pewnością świetny francuski film „Amelia” z 2000 r.

Podobnie jak tytułowa bohaterka popularnego filmu, Amelie są romantycznymi duszami. Uwielbiają spędzać czas na kreowaniu wymarzonej rzeczywistości we własnym umyśle. Marzą o szczęściu na co dzień, aby jednak podjąć w tym celu działania w świecie rzeczywistym, mają zbyt wiele nieśmiałości w sercu i zbyt mało odwagi w sobie. Amelie lubią oddawać się wielkim namiętnościom, jak romantyczni bohaterowie szukają porywów serca, rzadko dążą do założenia stabilnej rodziny. W życiu zawodowym najlepiej realizują się w zawodach związanych ze sztuką, wrażliwość na piękno i chęć tworzenia doskonale korespondują, bowiem z ich naturą.

Zdrobnienia: Amelka, Amelcia, Ameluś

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Amelia, Amalie, Emelie; niem. Amalia, Amalie, hiszp. Amalia, Amelia

Święte: Św. Amelia z Temse ( Amalberga Gandawska )

Znane: Amelia Earhart – amerykanka, pierwsza kobieta w przestworzach, zaginęła prawdopodobnie w katastrofie lotniczej, odbywała loty zarówno w roli pasażera jak i pilota, Amelie Poulain – romantyczna bohaterka filmu „Amelia” produkcji francuskiej, w której rolę wcieliła się Audrey Tautou.

Imieniny: 30 III, 10 VII

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 7028

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.