Antonina

ANTONINA – imię jest odpowiednikiem męskiego – Antoni, wywodzi się od nazwy rzymskiego rodu – Antoniuszów. Antonius pełniło funkcję przydomka i wskazywało na przynależność rodową. W kartach historii głównie zapisał się Marek Antoniusz, świetny strateg wojenny, stronnik Juliusza Cezara, kochanek Kleopatry. Według innej teorii imię mogło wywodzić się od imienia syna Heraklesa – Antona.

W Polsce imię pojawiło się na przełomie XIII i XIV w. w postaci Antonija. W formie współczesnej imię nadaje się od XVIII w. Ostatnio przeżywa ono swój renesans.

Antoniny są kobietami pełnymi ciepła, spokoju i pozytywnej energii. Można o nich powiedzieć, iż posiadają dar „łagodzenia obyczajów”. Lubią czerpać z życia w wygodny sposób. Przeszkody, trudne sytuacje i życiowe wybory pełne dylematów nie motywują ich do działania. Kobiety noszące to imię łatwo popadają w melancholię, która nie raz zamienia się w chandrę, zwłaszcza przy jednoczesnym istnieniu sprzyjającej ku temu aury np. w długie, słotne, jesienne wieczory. Ceni sobie życie rodzinne, w nim również dobrze się realizuje, gdy jest wolne od kłopotów.

Zdrobnienia: Antoninka, Antosia, Antośka, Tosia, Tośka, Nina, Ninka

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Antonina; franc. Antonine, Antoinette, hiszp. Antonina

Święci: Św. Antonina

Znani: Antonina Krzysztoń – piosenkarka i kompozytorka, wykonuje utwory, które należy sklasyfikować jako poezję śpiewaną, znana jest ze świetnych interpretacji poezji Zbigniewa Herberta, największe sukcesy odniosła w latach 90tych, Maria Antonina – księżniczka z dynastii Habsburgów, jako żona Ludwika Augusta z dynastii Burbonów została królową Francji, jej panowanie naszpikowane było skandalami, nie stroniła od rozrywek zakrapianych alkoholem i romansów, została stracona w 1793 r., Antonina Girycz – aktorka telewizyjna i teatralna, użycza również głosu postaciom z kreskówek, polskim widzom znana głównie z seriali m.in. „Usta, Usta”, „Pensjonat pod Różą”.

Imieniny: 1 III, 3 V, 12 VI, 27 X