Barbara

BARBARA – imię pochodzi od greckiego słowa barbaros, które oznaczało „niegrecki, nie mówiący po grecku”, dokładnie takie samo znaczenie miało słowo „barbarzyńca” w rozumieniu „ktoś obcy, nie pochodzący z Grecji, cudzoziemiec”. Z greki miano zapożyczyli Rzymianie, którzy podobnie określali nim również „obce ludy”. Imię to wówczas miało swój odpowiednik męski Barbarus, żeński natomiast brzmiał dokładnie tak samo jak współcześnie – Barbara.

Imię to nosiła św. Barbara, w Polsce znana przede wszystkim jako patronka górników. Imieniny jej są hucznie obchodzone na całym Śląsku, niekiedy od 4 grudnia aż do stycznia trwają biesiady górnicze.

W Polsce imię pojawiło się w XVI w. , posługiwano się nim czasami w zmienionej postaci np. Barbora i zdrobniale Bachna, Barbarka. Imię było najchętniej nadawane w połowie ubiegłego stulecia, pod koniec wieku straciło popularność, jednak do dziś pojawia się w pierwszej 50tce najczęściej nadawanych imion żeńskich.

Według numerologii Barbarami opiekuje się liczba dwa, co potwierdza ich dualistyczną naturę. Barbary bowiem posiadają dwa oblicza: dają się poznać jako osoby ciepłe, serdeczne, pełne kobiecej życzliwości, jednak w trudnych okolicznościach potrafią pokazać pazur i ujawnić swoje waleczne cechy. Barbary często interesują się sztuką, przez co stają się jeszcze bardziej intrygujące, co z kolei działa jak magnes na płeć przeciwną. Barbary nie należą do kobiet użalających się nad swym losem, jeśli dopadnie ich niepowodzenie, również w sferze uczuciowej, biorą się szybko w garść i nie popadają w melancholię. Lubią czuć się w pełni kobieco, nie stronią więc od nowinek modowych, szaleństw zakupowych w nowym sezonie, a także regularnych wizyt u kosmetyczek.

Zdrobnienia: Basia, Baśka, Barbarka, Basieńka, Bacha , Basiunia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Barbara; niem. Barbara, Barbel, hiszp. Barbara

Święte: Św. Barbara

Znane: Barbara Bursztynowicz – aktorka, polskim widzom znana głównie jako Elżbieta z serialu „Klan” emitowanego od wielu lat w programie TVP1, znana jest również z ról dubbingowych, Barbra Streisand – piosenkarka i aktorka, szczyt jej kariery przypadł na lata 80te, każda z jej płyt osiągała niesamowite sukcesy, najbardziej znany przebój to „Woman in love”, Baśka – postać fikcyjna, bohaterka piosenki zespołu „Wilki”, jej kobiece walory opisane w utworze muzycznym doskonale korespondują z charakterystyką Baś wyżej przedstawioną.

Imieniny: 19 XI, 4 XII

Przysłowia związane z imieniem: „Święta Barbara po lodzie, Boże Narodzenie po wodzie”, „Kiedy na świętą Barbarę błoto, będzie zima jak złoto”.