Beata

BEATA – imię pochodzi z łaciny, powstało od słowa beatus, które oznacza „szczęśliwy, bogaty”, znaczenie tożsame z wyrazem „błogosławiony”. Beatus jako przymiotnik łaciński miało rodzaj męski, żeński odpowiednik tego słowa brzmiał dokładnie tak jak opisywane imię – beata. W starożytnym Rzymie Beatus lub Beata funkcjonowało jako przydomek.

W Polsce imię pojawiło się w postaci żeńskiej w XIV w., w dokumentacji jednak imię zapisane jest w odmiennej formie – głównie Biejata, Bietka. Imię było bardzo popularne w latach 60-70tych ubiegłego wieku, obecnie jest rzadziej nadawane.

Beaty są kobietami o spokojnej aparycji. Jako partnerki i matki dają z siebie bardzo wiele czułości, są wrażliwe na ludzką krzywdę, stykając się z nieszczęściem pragną nieustannie nieść pomoc i dobre słowo. W pracy zawodowej nie wykazują się wybitnymi zdolnościami, dobrze czują się w stabilnej, rutynowej pracy o regulowanym trybie godzin. Dobrze wykonują prace zlecone, w których nie muszą zbytnio wykazywać własnej inwencji. Poza etatem, który traktują raczej jako powinność i konieczność zarobienia środków na życie, świetnie realizują się w działalności społecznej, charytatywnej. Pomoc innym jest dla nich sensem życia i podczas takiej działalności Beaty pozytywnie się ładują, czując że oddają innym to co mają najlepsze.

Zdrobnienia: Beatka, Beatuś, Beti, Betka, Becia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Beata; niem. Beata, Beate, hiszp. Beata

Święte: Św. Beata męczennica

Znane: Beata Tyszkiewicz – aktorka filmowa i teatralna, przez niektórych uważana za ostatnią damę polskiego show – businessu, ostatnio związana ze stacją TVN, polskim widzom znana zwłaszcza z roli Izabeli Łęckiej w „Lalce”, Beata Sadowska – dziennikarka, prezenterka, obecnie związana z programem 2 TVP, w którym prowadzi telewizję śniadaniową, Beata Pawlikowska – podróżniczka, dziennikarka, słuchaczom znana głównie z programu „Świat według blondynki” emitowanym w Radiu Zet, autorka wielu felietonów o tematyce podróżniczej, była żona Wojciecha Cejrowskiego.

Imieniny: 8 i 22 III, 8 IV, 26 VI , 6 IX, 16 XII