Dorota

DOROTA – imię pochodzi z języka greckiego, ma budowę dwuczłonową. Składa się ze słów doron , które oznaczało „dar” oraz thea, które w tłumaczeniu brzmi „bogini”. Imię razem tworzy więc wyrażenie „ dar pochodzący od bogini”. Niekiedy można spotkać się ze stwierdzeniem, że imię Dorota jest odpowiednikiem męskiego – Doroteusz.

W polskich dokumentach źródłowych imię można spotkać już w zapisach pochodzących z XIV w., jednak tam imię przybierało niekiedy inne brzmienie np. Doroteja, Dorotyja. W latach 80 i 90tych również było chętnie nadawane.

Doroty są kobietami szczególnymi, ich imię „dar od boga” nie tylko posiada wyjątkowe brzmienie, ale nadaje im niezwykłe cechy charakteru. Doroty są wojowniczkami stworzonymi do wygrywania. W pracy zawodowej nie znoszą rutyny i „bylejakości”. Jeśli coś robią, to są w tym perfekcjonistkami, każde zlecone im zadania wykonane jest na 101 %, choć nie da się ukryć że to one wolą zlecać niż być podwładnymi. Dobrze czują się na stanowiskach kierowniczych i również dobrze jako menagerowie są odbierani. Mają dar dobierania sobie kadry i delegowania kompetencji. W życiu prywatnym Doroty są bardzo żywiołowe, nie kryją emocji, nawet w towarzystwie, jeśli mają ku temu powód, potrafią wybuchnąć gniewem, nie obchodzą ich konwenanse. W miłości bardzo otwarte, czułe i oddane.

Zdrobnienia: Dorotka, Dorocia, Doroteńka, Donia, Dorcia, Dosia

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Dorothy, Dorotea, ; niem. Dorota, hiszp. Dorotea, Dora

Święte: Św. Dorota z Cezarei, Bł. Dorota z Mątowów

Znane: Dorota Rabczewska pseud. Doda – piosenkarka, celebrytka, karierę zaczynała w zespole Virgin, obecnie jedna z najbardziej popularnych polskich wokalistek, była żona Radka Majdana i partnerka Adama „Nergala” Darskiego obecnie związana z Błażejem Szychowskim, Dorota Wellman – prezenterka, dziennikarka, znana widzom z programu „Pytanie na śniadanie” emitowanym w TVP2, obecnie związana ze stacją TVN, prowadzi program śniadaniowy z Marcinem Prokopem, Dorota Segda – aktorka teatralna i telewizyjna, stworzyła świetne kreacje na deskach teatru, widzom znana głównie z filmów „Faustyna” i „Tato”, obecnie gra w serialu „Barwy szczęścia” emitowanym w TVP2.

Imieniny: 6 II, 25 VI, 7 VIII, 5 IX

Przysłowia związane z imieniem: „O świętej Dorocie pójdziesz po błocie”, „Na Świętej Doroty będzie śniegu za płoty”.