Emilia

EMILIA – imię jest odpowiednikiem męskiego Emil, które pochodzi od nazwy przydomka noszonego przez członków rodu Aemilus – Emiliuszy. W języku starorzymskim aemulus oznaczało „gorliwy, pilny”.

W Polsce imię odnotowano w drugiej połowie XV w. pod postacią Emilija. Najchętniej było nadawane w latach 80tych ubiegłego wieku, obecnie również imię jest bardzo popularne. W 2010 r. imię pojawiło się na 13 pozycji wśród najczęściej nadawanych.

Emilie odznaczają się niezwykłą pracowitością, ciągle dążą do doskonalenia swoich umiejętności. Mają gwałtowny temperament, są pamiętliwe, po doznanej krzywdzie długo bywają urażone, nieraz wykazują tendencje do zemsty. Lubią relaksować się w towarzystwie znajomych i dobrej lektury. W życiu osobistym marzą o księciu z bajki, idealnym mężu i ojcu, jednak nie są łatwymi partnerami. Są względem siebie bardzo krytyczne, często niepowodzenia trzymają głęboko w sobie.

Zdrobnienia: Emilka, Emiluś, Emi, Emilcia, Emisia, Mila, Milka

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Emily; niem. Emilia, Amilie, Emilie, hiszp. Emilia

Święte: Św. Emilia de Vialar

Znane: Emilia Krakowska – aktorka telewizyjna i teatralna, znana również z ról dubbingowych, popularność przyniosła jej rola Jagny w ekranizacji „Chłopi” z lat 70tych ubiegłego wieku, Emily Bronte – XIX-wieczna angielska pisarka, autorka fascynującej powieści „Wichrowe Wzgórza”, Emily Watson – aktorka filmowa i teatralna, kilkakrotnie nominowana do Oscara, popularność przyniosła jej rola w filmie „Przełamując fale” Larsa von Triera.

Imieniny: 10 III, 22 V, 30 VI

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 4115

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.