Ewelina

EWELINA – nie ustalono jednoznacznie etymologii tego imienia, jest kilka teorii wskazujących na jego pochodzenie. Najprawdopodobniej imię ma korzenie celtyckie i swój rodowód wywodzi od słowa eiblin, które oznacza „radość”. Można jednak odnaleźć informacje, iż Ewelina jest angielską odmianą Ewy, lub pochodzić odrębnie od staroangielskiego słowa avelina, które oznacza „siła”. Są też głosy, iż imię ma pochodzenie francuskie i wywodzi się od słów avis – w tłumaczeniu „ptak” lub „wróżba”.

W Polsce imię znane jest od XIX w., jednak chętnie nadawane było dopiero u schyłku ubiegłego stulecia.

Eweliny obdarzone są bardzo przyjemną aparycją, lubią towarzystwo ludzi, a przez wzgląd na swój charakter ludzie lubią przebywać wśród nich. Angażują się w każdy rozpoczęty projekt, nie znoszą odrabiania lekcji „na kolanie”. Posiadają głęboką, emocjonalną osobowość. Wewnętrzne rozterki mogą na długo zawładnąć ich umysłem, w takich sytuacjach ciężko im się skupić na obowiązkach dnia codziennego, rozstrój emocjonalny i analiza zaszłych okoliczności potrafią zająć je do cna. W życiu osobistym nie są łatwymi partnerkami, wszystkie konflikty bardzo przeżywają, roztrząsają nieporozumienia i nie potrafią przejść po nich do porządku dziennego. Same bardzo angażują się w związki, nawet w trudnych chwilach są wierne i lojalne.

Zdrobnienia: Ewelinka,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Eveline, Evelina; niem. Evelyn, hiszp. Evelina

Święte: Św. Ewelina

Znane: Ewelina Flinta – piosenkarka, widzowie poznali ją w programie „Idol”, w którym doszła do finału, płytą „Pzeznaczenie” zdobyła ogromną popularność, głównie za sprawą singla „Żałuję”, zaangażowana w działalność charytatywną i ruch na rzecz ekologii, Ewelina Kopic – dziennikarka i prezenterka, polskim widzom znana głównie z telewizji śniadaniowej nadawanej przez stację TVN2 oraz programu, który prowadziła razem z Wojtkiem Jagielskim, obecnie związana z TV Puls.

Imieniny: 24 XII