Gabriela

GABRIELA – imię jest odpowiednikiem męskiego – Gabriel, pochodzi z hebrajskiego, w którym oznacza wojownika często w znaczeniu „wojownika Bożego”, forma żeńska może być więc tłumaczona jako „kobieta – Boża wojowniczka”.

W Polsce imię pojawiło się w XIX w. , kiedy to imieniem w roli pseudonimu „Gabryella” posługiwała się autorka prozy Narcyza Żmichowska. Imię było bardzo popularne w połowie XX w., później rzadko nadawane. Obecnie imię stało się na powrót modne, w 2010 r. uplasowało się w pierwszej 20tce imion żeńskich najchętniej nadawanych.

Gabrysie są kobietami przebojowymi, w każdej dziedzinie życia odznaczają się niezwykłą dociekliwością. Doskonale znają swoje atuty i z pełną świadomością z nich korzystają. Kobiety noszące to imię dzięki swojej determinacji często odnoszą sukcesy, szczególnie w obszarze życia zawodowego. Dobrze czują się w zawodach, których podstawą jest tworzenie lub odkrywanie nowego. Stabilna rodzina niekiedy zajmuje w ich życiu drugoplanową rolę. Ceni sobie udane życie towarzyskie, nie stroni od rozrywek.

Zdrobnienia: Gabrysia, Gaba, Gabi, Gabucha, Garbyśka, Gabrycha

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Gabrielle, Gabriella; niem. Gabriela, Gabriele, Gabryela, hiszp. Gabriella

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Święte: Bł. Gabriela Bourla

Znane: Gaba Kulka wł. Gabriela – piosenkarka i pianistka, popularność zdobyła albumem „Hot Rabbit”, w swej twórczości czerpie z jazzu, poezji śpiewanej, a także form musicalowych, Gabriela Sabatini – jednak z najbardziej popularnych tenisistek lat 80tych, wielokrotna zwyciężczyni turniejów, pod swoim nazwiskiem wylansowała linię perfum, Gabrielle Bonheur Chanel pseud. Coco Chanel – topowa projektantka mody XX w., dzięki niej poznano eleganckie proste kroje, a także wprowadzono do kanonu mody krótkie sukienki, jej „mała czarna” króluje na salonach do dziś, podobnie jak kultowe już perfumy Chanel No. 5.

Imieniny: 19 i 27 II, 18 i 24 III, 17 X

 

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 3626

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.