Hanna

HANNA – imię o tej samej etymologii co „Anna”. Pochodzi od hebrajskiego słowa hannah, które oznacza „łaska”, Hanna to podobnie jak Anna „kobieta pełna łaski”.

Imię w polskiej ( i nie tylko ) kulturze od dawna funkcjonuje jako samodzielne. Według niektórych źródeł wyodrębniło się w staropolszczyźnie od „Anny”, co było skutkiem zjawiska fonetycznego zwanego przydechem. Pierwsza wzmianka o tym imieniu pochodzi z XIV w. Znane były również inne formy tego imienia: Hanka, Hanula, Hanusza. Imię było najchętniej nadawane w połowie XX w. Również obecnie jest bardzo popularne.

Pomimo tego, iż etymologia imion Anna i Hanna jest identyczna, aparycją istotnie się różnią. W literaturze wskazuje się, iż różnica ta wynika z teorii numerologii, według jej metod ustalono, że Annami i Hannami „opiekują się” różne liczby.

Hanny posiadają bardzo silną osobowość, są zdyscyplinowane i konsekwentne. Za wszelką cenę dążę do zrealizowania zaplanowanych celów, nie lubią łatwych rozwiązać. Dopiero praca kilkuetapowa, w którą należy włożyć niezmierne pokłady energii satysfakcjonuje Hanny, co z pewnością korzystnie wpływa na ich rozwój zawodowy. W towarzystwie nie potrafią się rozluźnić, nawet wśród przyjaciół zabiegają o prym. Jako partnerki bywają skłonne do dużych poświęceń, dla prawdziwej miłości potrafią zrobić wszystko.

Zdrobnienia: Hania, Hanusia, Haneczka, Hanka

Your ads will be inserted here by

Easy AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Hannah; w pozostałych najczęściej jak dla Anny

Znane: Hanna Gronkiewicz – Waltz – polityk, była Prezes Narodowego Banku Polskiego, prezydent Warszawy, jedna z założycieli NSZZ „Solidarność”, obecnie związana z Platformą Obywatelską, Hanna Lis – dziennikarka, prezenterka, żona Tomasza Lisa, dużym echem odbił się skandal związany z historią ich związku, Hanna bowiem była świadkiem na pierwszym ślubie Tomasza – z Kingą Rusin, która była jej najlepszą przyjaciółką, Hannah Montana – tytułowa bohaterka disney’owskiego serialu, którym główną rolę odgrywa Miley Cyrus, dzięki produkcji stała się popularna na całym świecie. Ogromnie modne obecnie są również akcesoria związane z filmem.

Imieniny: 5 I, 9 VI, 26 VII

Powiedzenia związane z imieniem: „Z kuligiem ruszyła Hanna, W pierzynie się skończyła sanna”, „Święta Hanna to już jesienna panna”.

Liczba wystąpień w Polsce w roku 20101 – 4064

1 Dane wg MSWiA na dzień 12 stycznia 2011 r.