Izabela

IZABELA – imię w języku polskim wykształciło się z hiszpańskiego odpowiednika imienia Elżbieta ( hiszp. Isabel ). Należy więc etymologicznie przypisać jemu takie same znaczenie co Elżbiecie – „Bóg jest doskonałością” lub „poświecona Bogu”. Istnieje również hipoteza, iż imię jest pochodzenia biblijnego i wywodzi się od imienia królowej Jezabel. Jeśli przyjąć wersję drugą imię w języku hebrajskim miało oznaczać „wywyższona przez boga Baala”.

W Polsce imię pojawiło się w XVI w., jednak dopiero silny trend francuszczyzny, który pojawił się na przełomie XVII/XVIII w. sprawił, że imię stało się modne. Imię zyskało powszechność także dzięki powieści Bolesława Prusa „Lalka” i wykreowanej przez niego bohaterce Izabeli Łęckiej. Popularność imienia znacznie wzrosła w latach 70tych ubiegłego stulecia.

Izabele są stworzone do życia ponad przeciętną, zarówno w sferze materialnej, jak i duchowej. Lubią otaczać się pięknem, dogadzać sobie rozrywkami kulturalnymi, a także wieść pełne przygód życie. Kobiety o tym imieniu pomimo swojej wszechobecnej chęci ku lepszemu nie są zadufane w sobie i nie traktują innych z góry. Wręcz przeciwnie, realizują się gdy swoim szczęściem mogą dzielić się z tymi, którzy go tyle nie mieli. W miłości znajdują spokój i bezpieczeństwo, dom jest dla nich swego rodzaju azylem, chroniącym je przed życiowymi nieszczęściami.

Zdrobnienia: Iza, Izunia, Izusia, Izka,

Odpowiedniki obcojęzyczne: ang. Isabel, Isabella; niem. Isabella, Isabelle, hiszp. Isabel

Święte: Św. Izabela Aragońska

Znane: Izabela Trojanowska – piosenkarka, i aktorka, karierę muzyczną rozpoczęła w latach 80tych, popularność zdobyła utworem „Wszystko czego dziś chcę”, obecnie nadal zaangażowana w działalność muzyczną, widzom znana jest głównie z telenoweli „Klan”, Izabela Kuna – aktorka, teatralna i filmowa, na co dzień widzowie mogą zobaczyć ją w serialach „Barwy Szczęścia” emitowanym przez TVP 2 oraz „Szpilki na Giewoncie” w telewizji Polsat, zagrała w takich przebojach kinowych jak: „Lejdis”, „Śniadanie do łóżka”, Izabella Scorupco – hollywoodzka aktorka pochodzenia polskiego, modelka, zagrała u boku Pierce’a Brosnana w filmie „Goldeneye” czyli produkcji dotyczącej kolejnych przygód Agenta 007, widzom znana również jako piękna Helena w ekranizacji „Ogniem i mieczem”.

Imieniny: 22 II, 16 III, 14 VII, 3 IX, 19 XI, 9 XII