Jagoda

JAGODA – uznaje się, iż jest odmianą odrębnie nadawanego imienia Jadwiga. Niektórzy uważają, iż imię autonomicznie wykształciło się jako samodzielne i pochodzi od nazwy leśnego owocu – jagody, podobnie jak grono innych imion żeńskich, które brzmią tożsamo jak owoce np. Malina lub Kalina.

W Polsce imię prawdopodobnie występowało już w wiekach średnich, jednak często jako składowa miana męskiego. Popularność jego wzrosła pod koniec XX w., a obecnie imię Jagoda jest bardzo modne. Według danych MSWiA w 2009 r. znalazło się pierwszej 50tce najpopularniejszych imion kobiecych.

Jagody są tzw. „dziewczynami z sąsiedztwa” jak zwykło się mówić w filmach amerykańskich. W Polsce w latach 70tych Jagodę można byłoby zobaczyć na podwórkowym trzepaku wśród grona chłopców lub skaczącą „w gumę” z koleżankami z osiedla. Jednym słowem Jagody dają się lubić przez wszystkich, już przy pierwszym poznaniu zyskują sympatię otoczenia. Uwielbiają gdy się cały czas coś wokół nich dzieje, nie znoszą stagnacji, nie są jednak również zapatrzone w siebie. Cenią sobie życie rodzinne, zadowolony mąż i zadbane, zdolne dzieci przynoszą im wiele życiowej satysfakcji.

Zdrobnienia: Jagódka, Jagusia

Święte: można wspomnieć Matkę Boską Jagodna tak nazywano Św. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Znane: Jagoda Stach – aktorka, polskim widzom znana głównie z telenoweli „Klan”, gdzie gra córkę psychoterapeuty Rafalskiego, występowała wielokrotnie na deskach Teatru Telewizji, obecnie aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, Jagoda Pietruszkówna – aktorka teatralna, ma za sobą kilka epizodów filmowych, można było ją zobaczyć m.in. w „Zakochany Anioł”, a ostatnio „1920. Wojna i miłość”, Jagoda Acai :-) – jagoda rosnąca w wilgotnych lasach amazońskich, która znana jest jako prawdziwa bomba witaminowa, jest tak odżywcza, że nazywa się ją „brazylijską żyłą złota”.

Imieniny: 17 VII, 16 X